27 Temmuz 2014 Pazar

İcra Takibi Ne Kadar Sürer?

İcra takibi bir alacaklının alacağını bir borçludan tahsil etmek için devleti devreye sokarak başladığı hukuki süreçtir. 

İcra takibinin çabuk sonuca ulaşabilmesi için öncelikli borçlunun borcunu ödeme niyetinin ve kabiliyetinin bulunması gerekir. 

İcra tehdidine rağmen borçlu borcunu ödemekte direniyorsa o zaman haciz yoluna başvurmaktan başka çare kalmaz. 

Borçlunun haciz yoluyla el konulan mal, hak ve alacakları borçlunun hayatını idame ettirmesi için zorunlu ise borçlu borcunu rızaen ödeyebilir. Ancak borçlunun direnmesi devam ediyorsa o halde haczedilen şeylerin paraya çevrilmesi gerekir. 

Kaba taslak bir hesap yapmak gerekirse, icra takibi borçlunun borca itiraza dair girişimi yoksa icra takibi başladıktan takriben 1 ay sonra kesinleşir. Kesinleşmenin bu kadar uzun sürmesinin sebebi borçluya gönderilen tebligatın parçasının geri dönüşünün ve tebligat parçasının dosyaya konulmasının süreç almasıdır. 

Takip kesinleştikten sonra borçlunun malvarlığı haczedilebilir ki takibinin kesinleşmesinin beklemeden haciz istenebilmesinin istisnası ihtiyati hacizdir.

Alacaklının borçlunun malvarlığını bulup haczettikten sonra tahsilat için bir adım atılmış olur. Borçlu, yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi borcunu öderse alacak tahsil edilmiş olur. Borç tahsil edildiği için borçlunun malları üzerindeki haciz kaldırılması gerekir.

Görüldüğü üzere borçlunun eline tebligatın ulaşması sonucu borçlu hacizden korkup borcunu ödemesi ile takip hemen sonuçlanacağı gibi haciz konusu malvarlığının satılarak paraya çevrilmesini bekleme süreci sonuna kadar da icra takibi sürünceme de kalabilir.

Şahsi Cezasızlık Sebepleri Nelerdir? 
Hazırlık Soruşturması Nedir?
İnternette Porno İzlemek Suç mudur?

Diğer yazılarımız için sağ alt taraftaki içindekiler kısmını tıklayınız.

ve merak ettiğiniz pek çok konuya eski ve yeni site haritası bölümünden ulaşabilirsiniz. Bilgi paylaştıkça güzel. Cevabını bulamadığınız sorularınızı okuduğunuz yazının alt tarafındaki yorum bölüme yazı yazarak sorabilirsiniz veya iletişim bölümünden e-posta ile ulaşabilirsiniz.


266 yorum:

 1. Merhaba çok güzel bilgi paylaşımı yapmaktasınız fakat aklıma takılan soru icra davası 1 yada 2 yıl sürer mi ? bir kişiden 5 bin tl kadar alacağım var elimde bir sözleşme var bunu kısa sürede almam mümkün olabilir mi acaba ?

  YanıtlaSil
 2. Alacağın tahsili için kullanılacak hukuki yola borçlunun yapacağı itirazlara ve borçlunun malvarlığına göre borcun tahsil süresi değişir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Eve hacze gelmeden direkt maaşa haciz koyabilirler mi?
   Bir sırası var mı?
   Tşk, iyi çalışmalar

   Sil
 3. Merhaba
  2013 yılında işyeri beni işten çıkardı. Bende mahkemeye başvurdum .Karar benim aleyhime sonuçlandı . Sonra Yargıtay a başvurduk. Karar bozuldu. Alacaklı olara simdi 2013 yılı 8 aydan ve2015 yılı 7 aydan iki tane dosyam var . Ne zaman sonuçlanır paramı ne zaman alabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alacağın tahsili için kullanılacak hukuki yola borçlunun yapacağı itirazlara ve borçlunun malvarlığına göre borcun tahsil süresi değişir. Şirketin üzerine malvarlığı var ise haciz yoluyla tahsil edilir. Tahsile kadar geçen sürede alacağa faiz işler.

   Sil
 4. İcra borcumuzn odeme suresi gectiginden dolayı avukatimiz bizi mahkemeye verdi eğer odeme yaparsak avukatimiz davayı geri çeker mi veya konuşup uzlassak mahkemeye çıkmadan avukatla aramızda çözebilir miyiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazılı taahhüt vermişseniz ve taahhüdünüzü yerinde getirmediyseniz hakkınızda taahhüdü ihlal davası açılmış ise ceza çıkabilir. Ödeme sonrası duruşmaya katılıp makbuzları mahkemeye verin.

   Sil
 5. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 6. Benim birisinden 540bin tl alacagim var elimdede.senet var adamin mal varligida var bu parami almam ne kadar surer de ala bilirim
  Yardimci olursaniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra takibi sonrasında ödeme yapmazsa mal varlığı haczedilir ve sonrasında paraya çevrilir. Borcu karşılayacak mal varlığı varsa tahsilatta sıkıntı yaşamazsınız.

   Sil
 7. Merhaba. Eşim benim adıma araç satın aldı . senet yöntemiyle borç yanı senet eşimin adına abiside kefil oldu. Bir iki taksidi ödeyemediği. İcra işlemi başlatmıştı. Şimdi ise e devletten baktım benim adıma icra davası açılmış. Ben fazla anlamadığım için soruyorum. Benim hiçbir senette ne adım ne imzam hiç yok. Bu davadan benim adıma kötü birşey çıkar mı ya da itiraz etsem olur mu teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer bir vekaletnameye dayalı olarak işlem yaptı ise sizin adınıza borç çıkabilir.

   Sil
  2. öncelikle cevabınız için teşekkürler
   Adıma araç alıp satabilir diye vekaletim var sadece eşimde.
   Aracın yarısı kadar fiyatını ödemiştik
   Arabanın alınması sözkonusu olur mu ?
   Yada ceza uygulaması?
   İyi akşamlar

   Sil
  3. Borç ilişkisinde taraf olarak gözüktüğünüz için icra takibinin kesinleşmesi neticesinde araç üzerine haciz konulup satış yapılabilir.

   Sil
 8. mal varlığı yoksa sgk yoksasüreç nasıl ilerler ve birden çok icra takibi varsa ne olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alacaklılar sıraya girerler. Ancak mal yoksa alacaklılar taksitlendirme yapmak isterler.

   Sil
 9. Menkul eşya haczi yapılır. Önce haciz koyan alacağını önce alır. Maaş varsa maaşta haczedilebilir. Ev haczi kalktı mı isimli yazıda menkul mallardan nelerin hazcedilebileceğini öğrenebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 10. İyi günler ali bey ben tüketici haklarından 1850 tl lik olumlu sonuc aldım cep telefonu için telefonu iade ettim ama ödeme yapmadılar 1 hafta sonra yani bugün icraya başvurdum hızlı posta yaptım ,acaba ben bu parayı alabilir miyim itiraz ederlerse karar bozulur mu Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle tebligatın karşı tarafa ulaşması lazım. Tüketici hakem heyeti kararının kaldırılması için tüketici mahkemesinde dava açmaları gerekiyor.

   Sil
 11. İyi günler Ali bey bir kamu kuruluşunda çalışıyorum.Bir müteaahidin alacağına icra kondu ve bize bildirildi.daha sonra farklı bir kişiden 2. bir icra alacağı daha geldi.Biz yanlışlıkla müteaahhidin parasını 2. alacaklıya ödemek için kestik.Birinci alacaklıda buna karşılık bizim kurumu mahkemeye verdi.Acaba buradan ne sonuç çıkar. yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İdarenin kusuru var burada. Ancak kesintiyi yapan kişininde kişisel sorumluluğu söz konusu olabilir. İdare davayı kaybedip ödeme yaparsa ilgili memura rücu için dava açabilir.

   Sil
 12. Merabalar. 36 gün önce samsunga telefonumu teslim ettim. Ama para iadesi hâlâ gerçekleşmedi. İşlem sırası debilip duruluyor. İcraya vermek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim. Yaşım 18 kusura bakmayın fazla bilgim yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estafurullah sizler her şeyi bilseniz biz avukatlar nereden ekmek yiyeceğiz. Tüketici hakem heyetine müracaat etmeniz gerekiyor.

   Sil
 13. Iyi gunler Vodafone benden onay almadan taahutum bittikten sonra tarifemi indirimli olamadan fazla tutarla faturama yansitiyor. Bende onay verilmeden yapilan bu islem yuzunden 25 iken 47 tl olan borcu odememiyorum. 5 gun once hakkimda icra takibi baslatilmis evime haciz gelirmi davamda hakliysam ne yapmam gerekir tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüketici haklarını kullanmanız gerekiyor. İcra takibine itiraz ederseniz dava aşamasında haklılığınızı ispat etmeniz gerekiyor.

   Sil
 14. Merhaba iyi günler. 3 ay önce bir internet sitesinden ürün satın almıştım ürün gönderimi yapılmadı iade istedim iade edilmedi. Savcılığa suç duyurusunda bulunup şahıs adına ilamsız icra takibi başlattım. Avukat tutacak param olmadığı için, kendi çabalarımla icra işlemlerini yapmaya çalıştım gönderilen ilk tebligat geri döndü 2.kez bu sefer madde 21'e göre gönderildi aynı şekilde bu da geri döndü ve takip kesinleşti. Takip kesinleştikten sonra icra dairesinden nasıl bir talepte bulunmam gerekiyor internet üzerinden çok araştırdım fakat bir bilgi edinemedim. Şahsın kimlik bilgileri cep telefonu şirket vergi nosu neredeyse kendisiyle ilgili tüm bilgiler elimde mevcuttur. Ürün için ödediğim paranın geri alınmasını istiyorum şahıs ödemezse üstüne bulunan mal varlığından haciz edilmesini istiyorum. Sizden ricam ne yapmam gerektiğine dair ve yazmam gereken dilekçe içeriği için yardımcı olmanız. Cevabınızı bekliyorum iyi günler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yapılacak işlem sayısı çok fazla. Dosya elimizde olmadan tek tek yardımcı olamıyoruz. Bu konu ile ilgili olarak birden çok talepte bulunmanız ve parayı tahsil edene kadar yazılar yazmanız gerekiyor.

   Sil
 15. İşe nasıl bir yazıyla başlamalıyım ne gibi bir talepte bulunmalıyım yardımcı olabilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra dairesine gidip haciz talep edeceksiniz. Neleri haczetmek istiyorsanız oradakiler size masraf söyleyecekler. Masrafları verdikten sonra haciz işleminiz gerçekleştirilecek.

   Sil
 16. Kolay gelsin ..kredi karti borcumdan dolayi icra takibi geldi...calismiyorum ve ustume mal varligi yok nasil bir uygylamada bulunulacaktir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üzerinize kayıtla malvarlığı veya sigorta yoksa alacaklı aciz vesikası alır. Buna dayalı olarak alacaklı ilerleyen aşamalarda mal varlığınızın olduğunu tespit ederse aciz vesikasını devreye sokarak yeniden haciz isteyebilir.

   Sil
 17. merhaba emre bey , 19.mayıs.2015-20 kasım 2015 tarihleri arasında x firmasında çalıştım. firma 20 kasımda ödemesi gereken son maaşımı ödemedi, bununla birlikte ihbar tazminatı hakkımız olduğunu öğrendim. bu alacaklarım için şirkete icra takibinde bulunabilir miyim ? faiziyle birlikte hem maaşımı hem ihbar tazminatını alabilir miyim ? icra takibi başvurusu borcun kabulü ve haciz yoluyla ne kadar sürer ? borcu kabul etmezse iş mahkemesine mi icra mahkemesine mi dava açacağım

  YanıtlaSil
 18. İcra takibinin ne kadar süreceği belli olmaz. Ancak ilamsız icra takibi yaptıktan sonra borçlu itiraz ederse itirazın iptali davası açmanız gerekir. Doğrudan iş davası açarsanız süreç daha hızlı ilerler. Detaylar hakkında iş davalarına bakan bir meslektaşımdan yardım isterseniz daha çabuk sonuç alırsınız.

  YanıtlaSil
 19. Merhaba eşim sözleşmeli bir iş yaptı sözleşmenin son ödeme tarihi geçmesine rağmen hala bize ödeme yapmadılar icra takibine başvurduk itiraz süreleri doldu itiraz etmediler şu durumdan itibaren ne kadar zaman sonra paramızı alabiliriz bu arada sadece şirkete ait mallara ve hesaplara mi yoksa hem şirket hem kişiden mi tahsil edilecek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haciz talep etmeniz gerekiyor. Şirketin banka hesaplarını bulabilirseniz en kolay oradan tahsilat yaparsınız.

   Sil
 20. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 21. Slm icra başlatılmış senet 10 yıl ödenmez veya haciz edilecek mal bulunmaz ise tamamen hükümsüz olurmuş... Dogrulugu nedir
  Şimdiden tşkederim

  YanıtlaSil
 22. Senetteki zamanaşımı keşideci, lehdar ve cirantalar için farklı sürelerine tabidir. Burada asıl önemli olan 10 yıl boyunca bir alacağın tahsili için masraf yapıp yapamamaktır. İcra dosyasının İİK göre takipsiz kalmaması için bir sürü işlem ve haliyle masraf yapılması gerekir.

  YanıtlaSil
 23. Benim toplamda 2 bankaya 40 bin tl bir borcum var. 40 bin kaldı. Askerlik nedeniyle işten ayrıldım. Askere giderken fazla ödeme yaptım. Salık sorunumdan dolayı askerden geri geldim. Elimdeki parayı öncelikle sağlık harcamalarına yaptım. O yüzdende eylül ayından beri bir ödeme yapamıyorum. Yapılandırma yaptım. Beklediğim ise giremedim. O yüzden yapılandırmalarıda odeyemedım. Ben artık bankaya avukata aktarın. Haciz gelsin diyorum. Sıkıldım. Ödemekten kactıgımdan değil. İcraya verildiğinde ben itiraz edebılıyormuyum icraya yada avukata herhangi bir ödeme planı oluşturmak istemiyorum. Çalışmadığım için. İcra ve ödeme süreci hakkında bilgi rica edebılırmıyım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra takibi neticesinde malvarlığınız varsa haczedilir. Yoksa kaygılanacak birşey yok. İcra takibi aşamasından sonra borcu yapılandırır ödeyemez iseniz taahhüdü ihlalden dolayı sıkıntı yapabilirsiniz. Borca itiraz takip ilamsız icra takibi ise mümkündür.

   Sil
 24. Merhaba.trafik kazası tazminat davasını kazandım.6000 TL.icra için avukata verdim.1 yıl oldu gelişme yok.Avukat daha sıra gelmedi diyor.İcra bu kadar uzun mu sürer avukat tan şüphelenmeye başladım.Ben bu parayı alabilir miyim.Süresi falan varmı.Hak kaybına falan uğramamak için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Borçlunun üzerine malvarlığı var ise haciz koyabilir,masrafları temin edebiliyorsanız satış yapabilirsiniz.

   Sil
 25. Merhaba. İcra müdürlüğüne başvurduğum dosyadan borç tahsilatı yapıldığı hakkında UYAP-tan bilgi smsi geldi. Şimdi parayı nasıl ve nereden alabilirim? Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Para avukatınızın; takibi siz başlatmış iseniz sizin banka hesabınıza yatar. Eğer icra takibi başlatırken banka hesap no bildirmemişseniz adı geçen icra müdürlüğüne dosya numaranız, banka hesap numaranız ve kimliğiniz ile birlikte müracaat ederseniz icra müdürü icra dosyasına yatan parayı banka hesap numaranıza gönderir.

   Sil
  2. Merhaba Emre bey,
   UYAP'tan dosyadan 310 TL borç tahsilatı yapıldığı sms-i gelmiş. Takibi başlattığımda 33 TL olan Başvurma ve diğer harcları da borçludan alıp hesabıma yatıracaklarını söylemiştiler. Şimdi hesabıma 291 TL yatmış. Küçük fark olsa da, bilmek isterdim bu yatan para sistem tarafından doğru şekildemi yatırılmalı yoksa memur kendi kafasından yalnış hesaplayıp göndermiş acaba. Neden bu kadar fark ola bilir ki?
   Saygılar

   Sil
 26. Bir türlü beceremedim soru sormayi. Garantisi bitmis olan tv ucretli onaramayan firmayi tuketici hakları hakem heyeti ne şikayet ettim tv 4 yillikti hakem heyetinden karar lehime cikti firmanin bana yeni bir tv vermesine dair fakat firma beni aramadi tam 35 gün oldu. Ben aradim geri dönüp durumu cozmddiler. Ilamli icra takibi baslatmam gerekiyormus. Baslatsam cok uzun sürer mi bir de tv yerine para talep edebilirmiyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karar doğrultusunda hareket edeceksiniz.

   Sil
 27. Merhaba Ali Emre bey
  Ben birkac ay oncesine kadar, kiraik evde oturuyordum. Ogrenci oldugum icin, sozlesmeden birkac ay once cikmam gerekti ve bu durumu ev sahibine bildirdim. Adam anlayisla karsilasti ve son olan birkac aylik kira odememi elden nakit olarak yaptim. Sozlememizde de zaten oyle yazmistik, odemeler elden ya da bankada yapilir diye. Adam yaklasik 45 gun once beni icraya vermis. Ben daha yeni ogrendim e-devlet tarafindan, herhangi bir evrak gonderilmedi evime...
  Su an cok stresteyim, ne yapcagimi bilmiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebligat mernis adresinize gönderilir. Tebligat muhtara bırakılmışta olabilir. İcra dosyasından bilgi alabilirsiniz.

   Sil
 28. Merhaba Ali Emre Bey;

  İş mahkemesinde sonuçlanmış bir davam mevcut.Fakat malum iş yeri işe iade parasını ödemedi ve icraya başvurduk.Tebligat 1 hafta önce ellerine ulaştı.İcra süresi nasıl kesinleşir,ödeme ne zaman yapılır süreç nasıl ilerler.Bu konularda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.

  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra takibini yaptığınız icra dairesine müracaat edip haciz talep edeceksiniz.

   Sil
 29. Merhabalar; senetli alisveristen dolayi bir magazaya 1500 tl anaborcum var. Hukuk burosu benden 2900 tl para istedi. Bende taksit yapilmasi talebindde bulunmama ragmen bunu kabul etmediler. Ailemle yasadigim eve icra tebligati geldi. Bende bu borca itiraz ettim. Simdi itirazin reddi davasi acilacaktir buyuk ihtimal. Bu dava ortalama kac ay surer ve toplam tum masraflar dahil borcum ne kadara cikar. Mahkeme istersem bu borcu taksitle odememi de saglayabilir mi. Bilgi verirseniz cok sevinirim. Tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dava süresini tahmin edemeyiz. Faiz, yapılacak masraflar ve avukatlık ücreti dosyaya ilave olur.

   Sil
  2. Hukuk burosu zaten borca avukatlik masrafi koymustu. Borca iritaz ettigim icin 2 kez mi avukatlik ucreti odemek zorunda kalicam. Birde mahkemenin cikardigi masraflar, faizler hersey toplam borcu istegim dahilinde taksit yapilabilir mi.

   Sil
  3. İtirazın iptali davası neticesinde açılacak dava sonrasında avukatlık ücreti söz konusu olacak. Taksitlendirme her şekilde yapılamıyor. Avukatın inisiyatifinde.

   Sil
 30. Ali bey merhabalar ben bir bankadan 2 adet kredi çektim şuan borcum kalan 4000 TL çok işsiz kaldığım dönemler oldu ve 3 kez yapılandırmaya gittim lakin şuan ise 2 aydır yine geçirmekte olan kredilerim var banka bana icraa takibi ve avukata devredecegiz dedi ben ailemle yaşıyorum evimize icraa gelip eşyalarımizi alıp giderlermi Ali bey lütfen yardımcı olun Ben bankanın müşteri temsilcisi ile görüşmemde ödeyeceğim dedim kabul etmiyorlar 2 aylık gecikmenin tamamını taleb ediyorlar bunuda ödeme durumum yok ne yapmam gerekiyor Ali bey

  YanıtlaSil
 31. Ödeyebileceğiniz kadarını ödeyin. En azından avukatlık ücreti ve masrafları daha az ödersiniz eğer hemen icralık olursanız.

  YanıtlaSil
 32. Merhaba ben iki yıl önce işten kovuldum 5 bin TL kadar param ve tazminat param yıllık izinlerim içerde kaldı hakkımı vermediler bende iş kura başvurdum orası beni haklı gördü ve paramın ödenmesi için iş yerine yazı gönderdi paramı istedim hep oyalayıp durdu avukata verdim 2 yıl oldu sonuçlandı temyize gitmediler icraya alıyorum avukat dedi ne kadar daha sürer parayı almam birde faiz işler mi iki yılda %kaç faiz işler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Detaylar hakkında avukatınızdan bilgi almanız lazım. Borçlu şirketin durumunu o daha iyi bilir.

   Sil
 33. Hocam merhaba, ben sütbank denilen bir sisteme katılımcı olarak girdim,şirket mücbir sebepten dolayı ödeme tablosunda değişiklik yaptı. Bende bu sebepten tek taraflı olarak sözleşme fesih yapmak istiyorum. Ne yapmalıyım paramı yatirmazsa icra acabilirmiyim,teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elinizdeki evraklara dayalı olarak icra takibi başlatabilir ya da alacak davası açabilirsiniz.

   Sil
  2. Ali bey şirket kasada para yok diyor, dava acsanizda karşı dava acar 3~4 yıl sürdürürüz diyor,dava bu kadar surermi ayrıca elimde belge olarak katılımcı sözleşmesi ve teminat senedi var

   Sil
  3. Bence hukuki işlemlere avukatınız vasıtasıyla başlayın bir an önce. Süreç ilerlesin.

   Sil
 34. Merhaba ali bey; bugun gelen (27.01.2016) tebligattaki borc tutari 500 tl.hukuk burosu borcun yarina kadar odenmesi gerektigini aksi halde borc tutarinin 1400 tl ye cikacagini soyluyor. Bu 500 tl icin 7 gun surem yok mu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orada bir gariplik var. Evrakı görmek lazım.

   Sil
  2. Bu turkcell fatura borcu. Normal sartlarda tebligattaki tutarin 7 gun icinde odenmesi gerekmez mi ben mi yanlis dusunuyorum acaba.

   Sil
  3. İcradan gelen evrakın sağ üst köşesinde örnek 7 yazıyor ise ve alttaki imzada icra müdürü ya da yardımcısı yazıyorsa size gelen evrak bir ödeme emridir. Bu ödeme emrinde toplam borç yazar. Sizin sorumluluğunuz o borç+avukatlık ücreti+icra takip masrafları kadardır.

   Sil
  4. Evet ali bey gelen kagidin sag ust kosesinde ornek 7 ve alttaki imzada icra muduru yaziyor. Asil alacak tutari : 254 tl.
   F.asil alacak tutari 520 tl. Benim bu borcu odeme emri kagidinin geldigi tarihten itibaren 7 gun icinde odeme hakkim yok mu. Kafami karistiran konu hukuk burosunun neden 1 gun icinde odenmesi lazim yoksa 1400 tl ye cikar demesi. Bu bir goz korkutmamidir nedir anlayamadim tam olarak haklarimizida bilmedigimiz icin telefonda konusurken net cevaplar veremiyoruz. En azindan bu tur ufak detaylari sayenizde ogreniyoruz. Tesekkurler

   Sil
 35. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 36. Selamın Aleyküm beni makinayı silmek için makinanın içine girmemi istediler girdim makinayı çalıştırdılar %28 özürlülük oranım oldu bende iş kazası için tazminat davası açmıştım 4 yıl sürdü ama son 2 mahkemeye sanıklar gelmedi hakim 115 bin tl onayladı mahkeme bitti şimdi önümüzde ne gibi bir süreç var ne zaman parayı alırız teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Avukatınız icra takibi yapacak. Karşı tarafın malvarlığına haciz koyacak.

   Sil
 37. ali bey iyi günler benim de bi problemim var benimde 2 bankaya borcum var 1.banka garanti gredi kartı borcu 3000 tl 2. banka iş bankası 15.300 tl iş bankası aynı zamanda benim maaşımın yattığı banka... garanti bankasındaki kredi kartı borcumu ödeyemedim ve (90 gün) yasal takip süreci bitti beni son kez aradılar ve yapılandırmaya yanaşmadım dosyamın ilgili avukata gideceği söylendi ayın 29 maaş aldım ve maaş hesabım olan bankankayada 2 dönem kredi borcum ve ek hesabada borcum vardı bu yüzden bankada maaşıma bloke koydu hiç maaş alamadım tabiki evde de sorunlar oldu sorum şu baaşın hepsine bu şekilde bloke koyabilirmi 2. sorum garanti bankasından maaşıma 4te 1 oranında haciz konucak maaş hesabı aldığım banka geri kalanına bloke koyabilirmi sonuç itibari ile ben hayatımı nasıl istihdam ettiricem iki bankada koyarsa eğer maaş aldığım banka ben bloke koyarım derse blokeyi kaldırmak için nerelere ve ne şekilde baş vurmam gerekiyor sonuç itibari ile üzerimde sadece maaşım var başka gelirim yok saygılar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maaşın tümüne el konamaz. Haciz işlemine karşı dava açmanız lazım.

   Sil
 38. ve birde icra takibi yasal takipten kaç gün sonra başlıyo önce ev için hacizmi gelir yoksa direk maaşa mı evde herşeyden 2 şer adet olursa alına biliyomuş ve ne zaman hapis cezası varmı varsa nasıl olur ve son olarak varlık yönetim şirketleri ne ne zaman borç ne şekilde devir olunuyo saygılar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İtiraz ve ödeme süreleri bittikten sonra başlıyor. Taahhüt verip ödeme yapmazsanız 3 aya kadar hapis var. Bankalar muhasebesel anlamda karşılık ayırmamak için alacaklı oldukları dosyaları varlık yönetim şirketlerine satıyorlar. Alacaklı varlık yönetim şirketi oluyor.

   Sil
 39. ali bey iyi günler benim de bi problemim var benimde 2 bankaya borcum var 1.banka garanti gredi kartı borcu 3000 tl 2. banka iş bankası 15.300 tl iş bankası aynı zamanda benim maaşımın yattığı banka... garanti bankasındaki kredi kartı borcumu ödeyemedim ve (90 gün) yasal takip süreci bitti beni son kez aradılar ve yapılandırmaya yanaşmadım dosyamın ilgili avukata gideceği söylendi ayın 29 maaş aldım ve maaş hesabım olan bankankayada 2 dönem kredi borcum ve ek hesabada borcum vardı bu yüzden bankada maaşıma bloke koydu hiç maaş alamadım tabiki evde de sorunlar oldu sorum şu baaşın hepsine bu şekilde bloke koyabilirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Banka hesabına takas mahsup uygulamasına bağlı el koyuyorlar ama tabii ki hukuka aykırı bir uygulama olduğu kanaatindeyim.

   Sil
 40. 2. sorum garanti bankasından maaşıma 4te 1 oranında haciz konucak maaş hesabı aldığım banka geri kalanına bloke koyabilirmi sonuç itibari ile ben hayatımı nasıl istihdam ettiricem iki bankada koyarsa eğer maaş aldığım banka ben bloke koyarım derse blokeyi kaldırmak için nerelere ve ne şekilde baş vurmam gerekiyor sonuç itibari ile üzerimde sadece maaşım var başka gelirim yok saygılar...

  YanıtlaSil
 41. ve birde icra takibi yasal takipten kaç gün sonra başlıyo önce ev için hacizmi gelir yoksa direk maaşa mı evde herşeyden 2 şer adet olursa alına biliyomuş doğru mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haciz olayı farklı herşey haczedilemiyor. Bunun için ev haczi kalktı mı isimli yazımı okuyabilirsiniz.

   Sil
 42. garanti bankası maaşıma 4/1 oranında maaş haczi koyarsa ve iş bankasındaki maaş hesabımdaki bloke kalkmaz ise icra müdürlüğünden yazı alıp götürsem oda olmaz ise bddk ya şikayet etsem yada tüketici hakem heyetine gitsem sizce hangisi bana daha iyi yardımcı olur blokenin kalkması için
  saygılar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haciz uygulamaları ile ilgili olarak tabii ki müracaat ve şikayet haklarınız var. Ancak yargısal süreçlerin uzun zaman aldığını bilerek müracaatta bulunun aksi halde beklerken psikolojiniz bozulmasın.

   Sil
 43. Ali bey merhabalar; icralik olan bir dosya icin avukatlik ucreti olarak sabit bir tutar var midir cunku her kurum farkli bir ucret koyuyor. Kimisi 1300 kimisi 300.birde eve gelinmeden maas haczi yapilabilir mi istegim dogrultusunda

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Borçlunun icra takibi neticesinde ödeyeceği avukatlık ücreti belirlenen asgari ücret tarifesine göre sabittir. Ancak bu avukatlık ücreti karşılıklı anlaşma halinde dava az olabilir.

   Bunun dışında alacaklı avukalık ücreti olarak avukatı ile yapacağı anlaşma belirli bir yüzdeye göre belirlenir. Bu yüzde 5-25 arasında olabilir. Yine alacaklı taraf daha fazla ödemeye yapabilir.

   Sil
 44. Ucret tarifesine barobirlik sitesinden mi ulasabiliriz. Orada yer alan tabloda senetli alisveristen dogan borcun icralik olmasinin avukatlik ucreti 2.kismin 1. Bolumun ilk maddesi mi (
  Görülmekte olan bir dava içinde olmamak koşulu ile ihtiyati haciz, ihtiyati tedbir, delillerin tespiti, icranın geri bırakılması, ödeme ve tevdi yeri belirlenmesi işleri için:) . Yoksa baska bir maddeye mi bakmamiz gerekiyor.

  YanıtlaSil
 45. merhaba avukat bey benim birinden 20.000 lira alacağım var elimde senet var ve senette sadece tutar borçlu adı soyadı t.c kimlik nosu yazıyor tarih alacaklı ismi vs. yazmıyor bu senedi nasıl tahsil edebiliriz. iyi çalışmalar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alacağın tahsili için icra takibi yapmanız gerekiyor. İcra takipleri ile uğraşan bir avukatla irtibata geçin.

   Sil
 46. Selamın aleyküm ben iş kazası geçirdim tazminat davası açtım 4 yıl sürdü hakim 115 bin tl onayladı son 2 mahkemeye sanıklar gelmedi sanıkların mal varlığı yoksa bile bu parayı vermek zorundalarmı sonuçta hakim 115 tl onayladı ne kadar sürer bu iş teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mahkemeden karar aldıktan sonra kararı icraya vermeniz gerekiyor. İcra tahsilatını ne kadar ve nasıl yapılacağı borçlunun malvarlığ ile orantılıdır. İcra müdürlüğü vasıtasıyla haciz talep etmeniz gerekiyor. Avukatınız yoksa bir icra avukatı ile irtibata geçin.

   Sil
 47. Ali bey merhaba
  ben 2014 temmuz ayında eski eşime icra davası açtım ama dava da hiçbir ilerleme yok dava düşmeden bunu nasıl sonuçlandıra bilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alacağınızın tahsili için haciz talep etmeniz gerekiyor. İcra takipleri ile uğraşan bir avukat ile irtibata geçebilirsiniz.

   Sil
 48. hakim onayladıysa bu parayı iş bitmiyomu bi de icranın onaylamasımı lazım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Avukatınız mahkemenin kararını icraya koyacak. Yasal süresi içinde ödeme yapılmazsa haciz talep edecek.

   Sil
  2. Selamın Aleyküm Tazminat davasını kazandığımız adamın fabrikası var dı fabrikayı kapattı dava açtığımızda fabrika açıktı üzerinde mal varlığı yoksa veya üzerindeki mal varlığını kaçırdıysa bu parayı alabilirmiyiz teşekkürler

   Sil
  3. Mal varlığı sorgulaması yapılacak.

   Sil
 49. Ali Bey, icra tebligatının dönüşüyle birlikte (1 ay) takibin kesinlik kazanacağını belirtmişsiniz yukarıda. Burada şu soru aklıma geldi. Tüketiciye gönderilip THHeyetine iade olan tebligatlar da 1 ay sonunda kesinleşiyor mu? Yoksa tüketici 2 ay sonra gelip tebligatı alınca mı 15 günlük itiraz süresi başlıyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Süre tebliğ tarihi ile başlar. Bir aydan kasıt gidiş geliş dahil süresi.

   Sil
 50. merhaba ben bir telefon aldım ve 2 gün sonra iade etmek istedim ardından 1 hafta geçmemesine rağmen geri almadılar bende tüketici haklarına başvurdum mahkeme bizi haklı bulmuştu ve para iadesi yapılması gerekiyordu ama aldığım yer para iadesi yapmadı bende icraya başvurdum bugün 1 hafta oldu acaba bu karar ne zaman sonuçlanır. avukatlar bizde olan bir kredi kartına bu para yatacağını söyledi para yattığında telefonu geri verdiğimiz bu yerden mi parayı alacagım

  YanıtlaSil
 51. Merhaba ali bey ben bir bankadan 7bin liralık bir kredi çekmiştim belli bir süre ödeyebildim ve 5600tl bir borcum kaldı onu ödeyemediğim ve icraya verildim.tebligat elime 15.02.2016 ulaştı ama dava 09.02.2016 da açılmış.icra ne zaman gelir herhangi bir görüşme yapmadım avukatla çalışmiyorum ve hiç bir mal varlığım yok telefonlarını açamıyorum korkudan.kaç gün içinde kapıma gelirler merak ediyorum..

  YanıtlaSil
 52. Merhaba ali bey bir bankadan kredim vardi odeyemedigim icin dosya avukatlik olmus. Avukat 6 ay taksit yapabilecegini soyledi fakat meblag yuksek oldugu icin 6 ayda bunu odeyemem. Daha uzun vadeye yaymak icin veya ertelemek icin ne yapmami onerebilirsiniz

  YanıtlaSil
 53. Merhaba, 28.07.2015 tarihinde karşılıksız çek için açılan davada alacaklı tarafım. Dosya şuan ilçe emniyette gözüküyor lakin 8 aydır avukatımdan haber alamıyorum. Böyle davalar ilçe eminiyetten sonra ne kadar sürede sonuçlanır? Bir de avukattan vekaleti çektiğim takdirde herhangi bir ödeme yapmak durumundamıyım? Dava sonuçlanmadan ödeme almayacaklarını söylemişlerdi ama bu gidişle dava dahi sonuçlanamayacak. Vekaleti çekip davayı farklı bir avukata devredebilirmiyim?

  YanıtlaSil
 54. Bu kadar uzamaması lazım. Avukatlık ücret tarifesine göre ödeme yapmak durumunda kalabilirsiniz. Anlaşarak vekalet ilişkisini sonuçlandırdıktan sonra yeni avukata dosyayı devredebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 55. Merhabalar 2009 yilinda bir mobilya magzasindan urun almistim taksitlerimin tamamini odedim. 2013 yilinda beni arayip borcum oldugunu ve uzerine faiz bindigini soylediler. Ben de borcumun olmadigini ve eğer borcum varsa neden 2 sene sonra aradikkarini bunun haksizlik oldugunu ve mahkemeye basvurmalarini soyledim.bugün e devletten hakkımda 2013 yılında açılmış bir dava olduğunu öğrendim. Ama bu tarihe kadar elime hiç bir evrak gelmedi. 3 yıldır aynı adreste oturuyorum. Ve bana dava açan firmaya borcum olmadığını biliyorum. Ama ödeme karşılığı aldığım evrakları bulamıyorum.haliyle üzerinden uzun zaman geçti... ne yapmam gerektiği hakkında yardimci olursaniz sevinirim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebligat muhtara yapılmış olabilir. Tebligattan haberdar olmadığınızı ispatlamanız gerekiyor.

   Sil
 56. Merhabalar benimde bir sorum var siz degerli bilgi sahibi arkadaşlarıma 2013 yılında başlattıgım iş mahkemesi davasını bilirkişi olarak lehime ama hakimin kararı ise aleyhime oldu bende temyize gittim dava lehime sonuçlandı avukata sordum artık benden çıktı icra takibi yapan arkadaşımız bakacak dedi sizi ararlar dedi davaya verdigim is yerin parayla sıkıntı sı yok icra takibi başladıktan sonra sonucu ne kadar bir sürede alabilirim simdiden teşekkürler saygılarımla

  YanıtlaSil
 57. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 58. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 59. İyi günler ali bey bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür etmeyi bir borç bilirim

  Benim sorum 2014 temmuz ayında bir rant a car dan arkadaşım ile kiraladığımız araç için sözleşme bölümünde bulunan senede imza attım aracı arkadaşım 2 3 gün uzattı ve yeni bir sözleşme imzalamadık bu süreçte kiraladığımız günün parasını peşin verdik ve aracı teslim ettiğimizde arkadaşım işletmeciyle diyaloğu 2 3 gün içerisinde ödeme yapacağım dedi aradan 1 yıl geçti ve iş veren benim ile irtibat kurmadan avukata vermiş görüştüm ödeme şeklinde anaştık fakat başka bir avukatlık bürosu beni icra dairesinden dava açmış ve tebligat geldi itiraz etmedim fakat mal beyanında bulundum üzerime bir mal varlığı yok sorum şu olacak sözleşmede gecen tarihlerde araç sorunsu bir şekilde teslim edildiği için uzatılan tarih senede yazılmadığı için bu senet üzerinden bu para tahsil edilebilir mi ve işletmeci aradan 1 yıl geçmesine rağmen hiçbir iletişimi olmadan dava şahsıma o senet üzerinden dava açabilir mi

  YanıtlaSil
 60. Merhaba benim de bir sorum olacak. Istanbulda okuyorum ailem ankarada. Haksız yere bir icra tebligatı gelmiş evime.Adliyeden itiraz dilekçesi verebilmem için en az 200tl den başlıyor fiyatları. Ben öğrenciyim param yoktu. Ben de tüketici hakem heyetine başvurdum. Ancak adliyeye gidip icraya itiraz dilekçesi veremedim. Bu sorun olur mu? Ne yapmam gerekiyor?

  YanıtlaSil
 61. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 62. Merhaba.Ben hakem heyeti kararıyla ilamlı icra takibi başlattım.Karşı taraf aradığında ödeme yapacaklarını ancak ürünü getirmem gerektiğini söyledi.Ben de güvenmediğim için kabul etmedim ve şerh koyacağını söyledi.Ne anlama geliyor ve herhangi bir yaptırımı var mıdır teşekkürler.

  YanıtlaSil
 63. Merhaba. eşim yarısı bakanlığa ait bir şirkete çalışıyordu. şirket devretti.90 kisiye yakın işsiz kaldı.tazminatları verilmedi. Sendika araciligla bir ay önce icra takibi başlatıldı.hala sonuç yok. Bakanlığın şirketin parasına bloke koyduğunu duyduk. Bu iş ne zaman çözülecek. Çok büyük mağduriyet var.ne yapmalıyız.teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 64. Merhaba Ali Bey
  Daha önce makrom yapidan ev almistim öncelikli olarak 40000lira ödeme yapmistim.
  Insaat devam etmedigi icin 10000 liralik 4 senet verdiler ve bu senetlerin kardiligini alamadik.eylül ayinda icra davasi actim fakat hala bir gelisme yok bundan sonraki sürec icin nasil bir yol izlemeliyim bilgilendirirseniz cok sevinirim.
  Tesekkurler

  YanıtlaSil
 65. Ali Bey Merhaba ben esimden ayrildim.cocugum okul servisine yazilmisti sonra gitmek istemedi bizde ilk gün servis parasi icin kendi babamin kredi kartindan taksitlendirme yapmis bulunmustuk.
  2.gun iptal icin gittik geri odeme yapacaklarini soylediler fakat daha önceki seneden eski esime ait 900lira servis ücreti borcu cikti ve bunu cocugun dedesinin kartindan rehin tutacaklarini söyleyerek 900lirasini kestiler. Eski esime haciz sirasina girmisler ki kendisi devlet memuru eninde sonunda alacaklari garanti fakat hala dedesinin parasini ödemiyorlar hakli onlarin avukatlari bile oldugumuzu ama okulun 900 lira eksik hesapta kalacagi icin tuttuklarini söyleyip bizi 2yildir magdur ettiler. Bu konuda yapmam gerekenler hakkinda yardimci olurmusunuz tesekkurler.

  YanıtlaSil
 66. Merhaba,
  13 aydır İstanbul Üsküdar'daki evimde, kirasını ödemeyen ve evden çıkmayan kiracı için, 8 ay önce icra takibi yaptırdım ama borca kısmi itiraz ettiği için bir ay sonra icra hukuk mahkemesinde icra ve tahliye davası açmak zorunda kaldım. İki hafta önce gerçekleşen üçüncü duruşma sonunda hakim, davalının itirazının kaldırılmasına ve tahliyesine karar verdi ve bunu davalının yüzüne karşı söyledi ve 10 günlük süre içinde kiracı temyize gitmedi ancak hakim de henüz gerekçeli kararını yazmadı.
  Bundan sonraki süreç için kafam çok karışık. Şöyle ki;
  1- Hakim gerekçeli kararı ne kadar süre içinde yazmak zorundadır?
  2- Kiracının tahliye tarihinin kesinleşebilmesi için gerekçeli kararın yazılmasından itibaren işleyecek süreç ve bu süreçlerin süreleri nelerdir? En kötü ihtimalle evimi ne kadar süre sonra geri alabilirim?
  3- Alacağımın tahsiliyle ilgili olarak evden çıkarken götüreceği eşyalara haciz koyma şansım var mıdır? Varsa bunu hangi aşamada yapabilirim? Gerekçeli karara bağlı ise, bu karardan sonra icra işleri ile ilgili süreç ve bu süreçlerin süreleri nelerdir?
  Vereceğinizi umduğum bilgiler için şimdiden teşekkür eder, esenlikler dilerim.

  YanıtlaSil
 67. merhaba ben kardeşimden bir arsa payı aldım fakat arsa babamın uzerineydi kardeşim olunce olan borcları benim uzerime yıkıldı aldığımdan 5 6 sene gecti fakat bana suan içra geldi ve evimi haczetmek istiyorlar bunun bi kurtuluşu varmıdır

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eviniz tek ise haczi kaldırmak için dava açılması gerekiyor.

   Sil
 68. Merhabalar efendım 2015 agustos ayında antalyada antmos asfalttan toplu cıkıs aldık sırketın adı boğacay asfalt a.ş idi ismi değişti imperial asfalt oldu imperial asfalttan cıkıs alanlar tazmınatlarını aldılar fakat bız boğaçaydan cıkıs alanlar henuz tazmınatımızı alamadık pek cok kısı mahkemey verdı bende pazartesi gunu icra avukatına vekalet verıp paramın pesıne dusecegım telefon actım 10 bın tl alacagım var dedım 5-6 bın tl barı verın kapatalım dedım yanasmadılar sımdı onlar dusunsun ben 1 yıldır sabrettım hıc bır yola basvurmadım bırazxda onlar ugrassın hakkım olanı yedırmem sızden rıcam bu ızledıgım yol sızce dogrumudur efendım ayrıca agustos bu yana vermedıklerı ıcın faız ısletme hakkım varmıdır saygılarımla cevabınızı beklıyorum BU ARADA ŞİRKET 3 AYDA BİR İFLAS ERTELEME İÇİN MAHKEMEYE GIDIYOR MAHKEME 3 AY ERTELIYOR HATTA INTERNETTE DAHI RESMI YAZISI VAR ANTMOS ASFALT IFLAS ERTELEME DIYE

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İflas erteleme davasından ihtiyati tedbir verilmiş ise dava neticelene kadar takip durur.

   Sil
 69. Benim bir aracın var finans bank tan kredi kartı almıştım fakat borcumu ödeyemedim finans bank beni İstanbul 12. İcra dairesine vermiş 4 ayın 18 inde yaklaşık 1 ay oldu fakat daha ses yok ben bu aracı başkasına satabilirmiyim cevaplarsanız sevinirim

  YanıtlaSil
 70. merhabalar 06.04.2016 tarihinde sony marka bir telefon aldım 14.04.2016 tarihinde arıza yaptı servise gönderdim 19.04.2016 tarihinde işleme aldılar 24.05.2016 tarihi oldu telefonum servisten gelmedi bende yasal süre 20 iş gününü geçtiği için tüketici hakem heyetine verdim lehime bir karar çıkarsa ve bu kararı karşı taraf uygulamassa para iadesini haciz yoluyla kaç günde alabilirim sorum budur bu arada tüketici hakem heyetine verdiğim dilekçede para iadesini istedim cevaplarsanız sevinirim.

  YanıtlaSil
 71. Merhaba Kolay Gelsin. Avukat Bey İş bankasına olan kredi borcumu ödemeyip 52 bin tl ile avukat aracılığı ile icraya verdiler.Maaşım 4/1 hesabımdan düşüp icram dewam ediyor.Benim öğrenmek istediğim bu icra bu ödeme ile bitmezmi icra faizleri çokmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Borca ne kadar faiz işlediği size gelen icra tebligatında yazar. Orada yazan faiz yıllık işleyen faizdir. Örneğin 100.bin tl asıl alacak için örneğin yüzde 25 faiz işletiliyor ise bu demek olur ki yılda borcunuza 25 bin tl faiz işler. Sizden yapılan kesintinin yıllık işleyen faizi ay bazında karşılaması gerekir. Ne kadar borcunuz kaldığını icra dairesinden öğrenebilirsiniz.

   Sil
 72. İyi günler Avukat Bey;İlamsız icra takibi ile başlattığım işlemlerimin 7 günlük itiraz süresinde de itirazı da bulunmamış ve şimdi hukuk mahkemesinde borç verdiğimin ispatı ile banka havalelerinde borç verdiğimi yazdığım belirtildiğim halde mahkeme halen devam etmektedir.
  Şimdi elimde borçludan tarafıma verilen senet var. Şahısla görüştüm senet vereyim dedi.İlamsız icraya baş vurduğumda senet yoktu. Bu arada arabası vardı ve şaibeli satışlar yaptı. bunlarda tarihleri iki gün arayla şatışlar olduğu şüpheli işlerle ispatlayamazlar para ile aldık diye. Elimde şimdi senet var, aynı Zaman'da kardeşinin de kefilliği var senette. Ama herhangi bir mal yok üzerlerinde. Şimdi ne yapmalıyım. Saygılarımla.

  YanıtlaSil
 73. Merhabalar. Benim 3 aylık doğalgaz borcum vardı. Bugün ödemeye gittim . 890 tl bir borcum var. Veznedeki hanım icra takibi başlatıldığını ve Gebze 2. Icra dairesine ödeme yapmam gerektiğini söyldi. 3.000 tl altındaki borçlra icra takibi b aşlatılamıyordu , yasa mı deg işti? Avukat mas rafı vs. 1000 tlyi aşan bi meblağ ödeycegm . Elime herhangi tebligat da ulaşmadı.yükümlülügú nedir? Teşekkürler

  YanıtlaSil
 74. Eşim varlık şirketine kredi kartı borcunu maaşından kesinti yaptırarak ödedi şimdide icra masrafı ve avukat parası var deyip para istediler ödemeyince de adrese icra yoluyoruz diye msj atmışlar böyle birşey olabilirmi

  YanıtlaSil
 75. Merhabalar Hakkı'mda açılmış haciz kararı var çalışmıyorum ve üzerime kayıtlı mal varlığım yok süreç Nasıl işleyecektir.Ve ben astsubaylığa hazırlanıyorum Hakkımda açılmış dava buna engel olur mu şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mevcut takibin engelleyeceğini zannetmem ancak takip sebebiyle askerlikte alacağınız maaşınıza haciz konur ise o zaman sorun yaşayabilirsiniz.

   Sil
 76. Iyi gunler benim finans banka borcum var avukatlık bürosuna verilmiş yarısını odedım diger yarısı için gun belirledik fakat ben o gunde odeyemedim 490tl taksit istedim yapmadılar icra işlemleri başlayacak dediler hacızden once tebligat gelirmi bide simdi taksit yapışurmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ödenmeyen kısım için haciz talep etme hakları var.

   Sil
 77. merhaba ali bey, 2011 yılında evli olduğum şahıstan boşandım. boşandığım şahıs temyiz süreci devam ederken başka birisi ile imam nikahlı olarak beraber yaşamış ve bu ilişkiden temyiz sonucu kesinleştikten 6-7 ay sonra bir çocukları olmuştur. çocuğu benim nüfusuma kayıt yaptırdıklarını doğumdan 10 ay kadar sonra öğrendim ve hemen soybağının reddi için dava açtım. dava sonucunda çocuk nüfus kaydımdan silindi. mahkeme kararında mahkeme masrafları ve dna testi için yapılan masrafların karşı taraftan alınmasına karar verildi ( dna testi için karar verdiğinde yapılacak masrafları benim ödememe karar vermişti ). şu anda icraya verdim fakat bu alacağımı tahsil edemiyorum. mahkemeyi sadece boşanmış olduğum şahısa karşı açmamdan kaynaklı borçlu kişinin eşinin mal varlığına veya maaşına herhangi bir icra işlemi yapılamıyormuş. konu artık para pul konusunu geçti benim açımdan tahsilat yapabilirsem ihtiyacı olan bir öğrenci için kullanılacaktır. bu konuda nasıl bir yaptırım uygulanabilir. teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deveye hendek atlatmışsınız çocuğu üzerinizden sildirerek.
   İcra takibini davalı eski eşinize karşı yapacaksınız. Yasal süreler geçtikten sonra haciz ile alacağınızı tahsil edebilirsiniz.

   Sil
 78. öncelikle Merhabalar benim üç aylık maaş alacağım var ve bunu sendika icraya vercek ve sendikanın başkanına sürdüm bu icra takibi ne kadar sürer diye bana 1,5 2 yıl dedi bu doğrumudur kısa sürmüyomu

  YanıtlaSil
 79. Merhabqlqr ali emre bey

  2 yil suren bir evliligim oldu ve esim cekismeli bosanma davasi acti. 3 ay once ve elime 2 gun oncede tedbir nafakasi odeyecegime iliskin tebligat geldi gelir gelmez esimin kardesine telefon yoluyla arayip msj attim esimin hesap numarasini istedim ve gondericem diyip gondermedi bugun e devleti me girip baktigimda adima 16.icra dairesinden acilmis icra dosyayi karsima cikti bu durumda benim.ne yapmam lazim ztn odeyecegim tedbir nafakasini niye ayri bir formul.yoluyla basvurmuslar anlam veremedim yardimci olursaniz sewinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra dosyasına para öderseniz. Bu şekilde parayı ödedi ödemedi sıkıntı yaşamazsınız.

   Sil
 80. Merhaba evime icra kagidi geldi borcum 1300 tl icra kagidinda yazan borc 2100 tl toplam borcu odedim yani 2100 tl yi avukat 550 tl daha yatir diyor yoksa kefilin aracina el koycam diyor bu durumda ne yapicam ALLAH askina bir aciklama yapabilirseniz cok memnun olucam... SAYGILAR...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Takip tutarına avukatlık ücreti, takipten sonra işleyen faiz ve icra masrafları ve sair giderler dahil değildir.

   Sil
 81. Merhaba ali bey ben 2012 yilinda 3bin tl lik bir senede imza atmistim ogrenciyken apart sahibinin senediydi ve apartda kaldigm sure boyunca taksit olarak 2.250 tl sini odedm . Son 750 tl lik taksiti odemedm cunku kaldgmz daireyi baskalarina kiralamsdi . Smdi e devletden 20 temmuzda adima icra dosyasi acildgini gordum bir rakam yazmiyor elime kagit ulasmadi henuz bu surec nasl ilerler paranin tamamini talep edeblirmi elmde para yatirgima dair imzali kagitlar var ne yapmam gerektigni soylersenz cok sevinirm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ödemiş olduğunuz kısımlara ilişkin evrakları kıyaslama yaparak borçlu olmadığınızın tespiti için dava açmanız lazım. Ancak kambiyo takibe karşı açacağını dava icra takibini durdurmaz bilginiz olsun.

   Sil
 82. ben bi güzelllik salonunda senet imzaladım 3 gün geçmeden iptal etmek istedim fakat kabul etmediler ve bi ay sonra avukat beni aradı 475 tl olan borcum 856 tl ödemem gerekiyormuş bn ödedim yine ama e devlette borçlu olarak hala gözüküyorum ne yapmam gerekir teşekkürler şimdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ödeme için makbuz aldı iseniz sorun yok. Yıl sonuna doğru takip uyaptan silinmez ise avukatı arayın borcu yoktur yazısı isteyin.

   Sil
 83. merhabalar
  icra dairesinden ev aldım 6 ay sonra mesaj geldi telefonuma ..... tapu müdürlüğünde ... sıra no ile icrai haciz tesisi işlemi yapılmaktadır denildi bu nedemek evin borcu yok ödendmişti teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra ihalesi ile evi satın almış iseniz satışın kesinleşmesi ile tapu kaydındaki kısıtlamalar kalkar. Sizin kendinizin başka bir borcu varsa onu araştırmak lazım. İcra dosyasına müracaat ediniz.

   Sil
 84. Selamlar ben 2007de askerdim Haber geldi baban kaza yaptı öldü motorla kamyon altına girmişler alköllü motor başkasının üstüne sürücü babam arkasındaki de ölmüş sonra adliyeye geldik şikayetçi değiliz dedik sonra arkasındaki ölen kişinin ailesi para almış 40bintl babamdan hiç bişey kalmadı zaten yoktu olanında alköle verirdi 4kardeşiz biz hepimize borç çıktı geldi üsdümüze bişey almadık motor var haciz konmuş biz 2012de dava açılmış hala açık napmalıyız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Miras hukuku kaynaklı borçlar da size kalıyor. Bunun dışında dört kardeşte kimde haciz konulacak bir şey bulurlarsa ondan alırlar.

   Sil
 85. MERHABA EMRE BEY KIZKARDEŞİM Bİ FİRMADAN SENETLE TELEFON ALMIŞTI VE EŞİYLE BOŞANDIKTAN SONRA ÇALIŞMADIĞI İÇİN ÖDEYEMEDİ BENDE MAALESEF KENDİ BORÇLARIMDAN DOLAYI ÖDEYEMİYORUM KENDİSİNE HACİZ GELDİ KARDEŞİM ÇALIŞMIYOR FAKAT ÜSTÜNE KÜÇÜK Bİ KUAFÖR SALONU VAR KİRALIK ORAYIDA BAŞKASI İŞLETİYOR SADECE VERGİ LEVHASI KARDEŞİMİN ÜSTÜNE KALDI SOSYAL GÜVENCESİDE YOK BU DURUMDA NASIL Bİ HACİZ İŞLEMİ OLUR AİLEMİN EŞYALARINA EL KOYULABİLİRMİ

  YanıtlaSil
 86. Merhaba Ali Emre Bey;
  Nişanlım LG marka telefonu bir firmadan aldı fakat telefon bir kaç defa servise gittikten sonra geri iadesini istedik.Tüketici Hakem heyetine gitti sonuçta iade işlemi kesinleşti.Fakat şirket iadeyi 2 ay bekletti ve yapmadı.Nişanlım sonunda icra ya gitti fakat bir aydır icradan da bir cevap gelmedi nişanlım gidip sorduğunda da tebligat gitmemiş adres yanlış olabilir postacı vermemiş olabilir gibi cevaplar geldi şimdi ne yapmamız gerekiyor bize yardımcı olabilir misiniz??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şirket adresinin ticaret sicil memurluğundan öğrenip Tebligat Kanunu 35. maddesine göre tebligat yapıp takibi kesinleştirmeniz gerekiyor.

   Sil
 87. Merhaba Ali Emre Bey,
  1993-94 Yılları arasında kapanmış bir dükkan var fakat söylediklerine göre elektirik saati kapatılmamış dükkan sahibi 2005 yılında vefat etti ve bu borcu bize 2016 yılında bildiriyorlar (CLK Boğaziçi Elektirik) hakkımızda icra takibi başlatılmış bu borçta zaman aşımı olur mu ? yoksa ödemek zorunda mıyız? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 7 günlük itiraz süresi geçmedi ise ödeme emrine itiraz edip zamanaşımı ve sair itirazlarınızı dilekçe ile belirtebilirsiniz.

   Sil
 88. Merhabalar.
  Ali Emre bey,bir bankada 2000 lira limitli KMH açtırmıştım.Elimden geldiği kadar o hesaptan her kullanım yaptığımda ödemelerimi hep zamanında yaptım.Ama sonrasında işyerim battı kapatmak zorunda kaldım ve 2000 lira olan son borcumu 90 günlük süre dolmasına rağmen ödeyemedim.Banka dosyayı avukata aktardı ve icralık oldum.Şu an çalışmıyorum ve de üzerime kayıtlı hiçbir şey yok.Dosyam icra dairesinde ve 1 yıldır AÇIK durumda.Sizden bilgi rica ettiğim asıl nokta şu;ben hayatımda tapu müdürlüğü görmüş bir insan değilim.Bugüne kadar herhangi bir işlem için tapuya gitmişliğim yok.Ama e devlet üzerinden dosyamı kontrol ettiğim zaman borcumun 3.tarafı olarak ilgili ilçenin tapu müdürlüğü görünüyor.Bunun sebebi nedir ? tapu müd.nereden benim borcumun 3.tarafı oldu acaba..Bu konuda değerli cevabınızı rica ediyorum.Teşekkürler Ali Emre bey..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üzerinize kayıtlı mal olup olmadığının tespiti için tapuya haciz yazısı yazılmıştır.

   Sil
  2. Değerli cevabınız için çok teşekkür ederim Ali Emre bey.İnanın yüreğime bir nebze olsun su serptiniz.Çünkü,tek bir bankaya sadece tek bir kalemde borcum olmasına rağmen, e devlet üzerinden baktığımda ALACAKLI VEKİLİ kısmında 2 ayrı avukatın ismini görüyorum ve bir de üstüne 3.taraf TAPU MÜDÜRLÜĞÜ diye görünce bir hayli endişelenmiştim, ne oluyor ne ile karşı karşıyayım ben diye.Tekrar teşekkürler Ali Emre bey..Saygılar.

   Sil
 89. İyi akşamlar benim motorumun üstüne okul tarafından avukat haciz koymuş bende motoru sarıp parasını almıştım sonradan haciz olduğu ortaya çıktı ben bu parayı ödesem 6 milyar kadar kaç gün içinde haciz kalkar ve satış yapabilirim teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Borcu öderseniz aynı gün ya da bir gün sonra kalkar.

   Sil
 90. Merhaba benim açmış olduğum bir icra takibim var 56.000 civarında bi alacağım var fakat 26.04.2016 da açtım davayı ve hala bir geri dönüş veya mahkeme tarihi çıkmadı üstelik borclunun borca itiraz etmediği bir durum söz konusu iken nasıl bi yol izlemeliyim avukatimi degistirmelimiyim?veya bir öneriniz varsa paylasabilirmisiniz benimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiçbir avukat alacağın tahsil süresi ile ilgili olarak müvekkiline kesin bir süre veremez. Alacak davası uzun sürer. Dava yeni tarihli bir dava. E-devlet şifreniz ile davanın akıbetini takip edebilirsiniz. Avukatınızdan randevu alın, yüz yüze görüşün ve duruşma tarihini ondan öğrenin ona muhakkak bir tebligat gelmiştir.

   Sil
 91. Merhaba benim faturaya dayali iki aylik alacagim var firma iki aylik fatura tutarini odeme yapmiyor nasil tahsil edebilirim avukat tutmadan ben icra takibi baslatabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Örnek formları doldurarak icra takibi başlatabilir, itiraz halinde itirazın bertaraf edilmesi için dava açabilirsiniz.

   Sil
 92. Merhaba verdiginiz güzel bilgiler için tsk ediyorum ali bey 2 bankadan icra baslattılar 1 tanesi 2014 yılında acılımış fakat durusma tarihi ypk öylece bekliyor sonuc ne olur3 bin lira altındaki tutarlar ev haczi yapılıyormu

  YanıtlaSil
 93. Ali bey öncelikle insanlara yardımcı olduğunuzdan ötürü teşekkür ederim.Sizden bir yardım talebim olacak yardımcı olursanız memnun olurum.40.000 tl alacağım var bir firmada tam fatura çalışıyoruz.Bu borca karşılık 25.000 tl'lik senet verdiler.Bu seneti ödemediler bende iyi niyetten ötürü yazdırmadım.Alacağımı 1 sene oldu halen alamadım.ihraya yada avkuta versem en kısa sürede nasıl tahsil edebilirim.iyi günler

  YanıtlaSil
 94. Merhaba Ali Emre bey.Mal beyanı hakkında bir sorum olacaktı.Banka kredi/kredi kartı borçlarında icra dairesine süresi içinde mal beyanında bulunulmadığında hapis cezası kalkmıştı yanılmıyorsam, ama birçok kişi "mal beyanında bulunulmadığı takdirde" halen hapis cezasının uygulandığını söylüyor.Sizden önemle cevap rica ediyorum Ali Emre bey.Mal beyanında bulunmamaya halen hapis cezası veriliyor mu ? Veriliyor ise, beyanda bulunulduğu zaman söz konusu ceza düşüyor mu? Saygılarımla..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçenlerde mevzu bahis olan durum infaz hukukuna ilişkindir. İnfaz hukukunun lehe olan hükümleri icra iflas suçlarında uygulanmıyor.

   Sil
 95. Merhaba kıymetli Ali bey.Benim sorumda Serdar Ünlü bey'in sorusuyla aynı.Mal beyanı hakkında idi.Üstte onu okuyunca benim tekrar uzun uzun sormama gerek kalmadı.Ancak herkesin anlayabileceği bir dille cevap verirseniz özetle şunu mu anlamalıyız Ali bey.Sgk borçları (benim borcum sgk borcu)ve her türlü banka borcumuz için mutlaka mal beyanında bulunmak şart diyebilirmiyiz.Bizim gibi zor durumda olan insanlara vakit ayırdığınız içinde ayrıca tşk ederim Ali bey.Esenlikler dilerim.

  YanıtlaSil
 96. merhaba ali bey ögrenci yurdu normalde ödediğim bir senet yüzünden 450 tutarındaki seneti unutup almadıgım icin avukat aracılıgıyla icraya vermiş tebligat elime ulaşmamş muhtarlıga burakılmş ordanda haber verilmemiştir üzerinden 3 yıl gecmiş sans eseri e devlette karsılaştım borcun 900küsür liraya yükseldiğini ögrendimm suan ögrenciyim ödiyecek durumum ve aile ileticek pızisyonda. değilim bundan sonraki işlem nasıl ilerler icra yapılabilir mi bekleme sürem var mı yurtla görüşüp düzeltmekerini isticem belgede sunmaya calşıcam ptt den yatırdgıma dair ama kabul etmezler süre gecmişse ne yapmalıyım tesekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maaşa geçtiğinizde maaşınızın 1/4 üne haciz koyarak dosyayı çözerler. Senedi ödediğinize dair dava açıp takibi iptal ettirmeniz lazım. ödemeye dair elinizde makbuz ya da banka dekontu olması lazım.

   Sil
 97. Merhaba Ali Bey
  Denizli'de bir işyeri kurmak icin tedarikçi firma ile anlaştım. Isin sozlesmede teslim tarihi 02.06.2016 idi ve bu firma isi 28.08.2016 tarihinde teslim etti.bu is icin 97 bin tl ye anlasmistik ben firmaya 48 bin tl ödeme yapmistim.fakat is gec teslim olduğu icin karşı taraf ile anlaşarak borcun geri kalanina istinaden makinalarin bir kısmını iade edip aramizda borç alacak yoktur ibaresi ile protokol imzaladik.hicbir senet ipotek vermedigim halde karsi tarafa iade ettiğim açık fatura uzerinden icra takibi başlatmış. Bende 3 gun icinde itiraz ettim.sonraki süreçler nasıl ilerler ce ben hangi yolu izlemeliyim.
  Yardimci olabilirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İtirazınıza istinaden itirazın iptali davası açılacak. Davaya ilişkin olarak davanın açıldığı yer mahkemesine gelebilecek bir avukat ile irtibata geçin. İş niteliği gereği yargılamaya gerektiren bir iş. Bilirkişi incelemesi ve faturaya ilişkin detaylı konular var.

   Sil
 98. Ali Emre Bey Merhaba, size bir sorum olacak, cevaplarsanız memnun olurum. Üniversitedeyken 3 arkadaş ev tutmuştuk. Ben payıma düşeni ödedim. Bir arkadaş ödemedi. Kirayı elden vermiştim. Ev sahibi hepimizi icraya vermiş. Faiz de islemis. Elimde kira sözleşmesi var. 10 ay boyunca ben oderken niye o zaman tahliye etmedi veya icraya vermedi? Dosya 1 senedir açık gözüküyor. İlamsız icra takibine 7 gün icinde itiraz edemedim. Cünkü tebligat falan gelmedi. E devletten yeni ögrendim. Simdi karsı dava açsam, davayı kazanma şansım var mıdır? Bunu merak ediyorum. Tesekurler.

  YanıtlaSil
 99. Merhabalar Ali Emre Bey benim Isbankasina 9500 tl kredi borcundan dolayı icra dairesinden odeme emri geld herhangi bir itirazda veya mal beyanında bulunmadım bundan sonraki surac nasıl isler uzerime kayıtlı birsey yok ailemle yaşıyorum ve calisiyorum evime hacize mi gelirler yoksa maas hacizi mi uygulanır

  YanıtlaSil
 100. Merhabalar, bu yıl nisan ayında maaşıma kredi borcu yüzünden haciz geldi, 1/4 oranında kesiliyor her ay. Kasımda askere gideceğim ve uzun dönem yada kısa dönem hangisinin çıkacağı belirsiz, 15 Ekimde belli olacak. Her iki durumda da (uzun dönem veya kısa dönem) askerdeyken asker maaşıma da haciz gelir mi? Şimdiden teşekkürler..

  YanıtlaSil
 101. İyi günler, kpidan satış ile anneme eserinin üzerindemasaj aleti satılmış. CAyma hakkimizi kullanarak hemen iadeli taahutlu dilekçe gönderdik ve tüketici hakem heyetine başvurduk. Ancak merbis üzerinden anneme icra davası açılmış, elimize herhangi bir tebligt ulaşmadi. İcra için evimize gelirler mi ve annenin bir geliri yok, herşey babamın üzerine,buna rağmen haczedebilirler mi ?

  YanıtlaSil
 102. Mrb abi ben 60 ton arpa sattım ilk önce adam bna 20 milyarlık çek verdi ben de çeki bankaya gösterdim abi çek sağlam dediler ben de ikinci arpayi verdim 40.oo milyar oldu ve çek verdi sonra banka aradı abi çekin yazıldı dedi şimdi ben napabilir adam iflas ettim diyor başka telefona başkasına aradi yorum arpa alıyorsun diye alıyorum diyor adam galerisi de var adam ikili oynuyor lütfen bana yol göster abi avukat verdim davay attı adam üstün de mal varsa başkasına yikali mi lütfen yardım ci ol abi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra takipleri ile ilgilenen bir avukat ile görüşüp icra takibi başlatmanız gerekiyor.

   Sil
 103. Merhaba
  Bir banka ile icralık durumdayım icra maaş kesintisi yazısı geldiğinde maaşımda başka haciz vardı bu icra dosyasında isyerim 2. Sıradasiniz diye yazı yazdı ve sonra banka avukatı eve icraya geldi bende taahhütte bulundum maaş haczi bu banka alacagi maaş haczi düşmüş mu olur yardımcı olursanız sevinirim tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır haciz düşmez. Bir taraftan maaşınızdan kesinti olur diğer taraftan taahhüt edilen kısmı ödersiniz.

   Sil
  2. Borcun tamamı için taahhütte bulunulmuş o zaman borçtan fazla ödeme yapılacak dosya

   Sil
  3. Yanlış anlamadıysa iki dosya için ayrı ayrı kesinti ödeme söz konusu olacak. Biri maaşın 1/4'ünün haczi diğeri de borçlunun kendisini ödeme yapması. Böyle durumlarda ekonomik dengeler bozulabiliyor.

   Sil
 104. Çalıştığım firmaya icra yazısı geldiğinde başka bir icra vardı bu banka 2. Sırada diye yazı yazıldı bankada eve hacze geldiğinde ödeme taahhütlü yapıldı 2 yıllık düzenli taahhüt ödeniyor 1 sıradaki icra haczi bitti taahhütte bulunulan dosya ya maaş haczi devam edilmelimidir bunu öğrenmek istiyorum devam edilirse fazla ödeme yapılmış olacak hem maaştan hem taahhütten dolayi
  İlginize teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 105. Merhabalar Emre Bey.
  Benim evime Temmuz ayında kiracı taşındı ve hiçbir şekilde kira ödemesi yapmıyor çık diyorum evden çıkmıyor icra takibi başlatıcam fakat ne kadar sürede kiracının eline ulaşır bunu öğrenmek istiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebligatı APS ile gönderirseniz 2-3 gün içinde ulaşır.

   Sil
 106. Hakkımda bir mağazaya ödeyemedigim taksitlerinden dolayi icra dosyasi açılmış. Toplam borcumu öğrenip mağazaya yatırSam dosya kapanır mi öğrenciyim ve hiç bir mal varlığı maaş vs. Yok

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mağazaya değil avukata makbuz karşılığı ya da icra dosyasına banka hesabına yatırın. Mağazadaki dosya hesabı ile avukatınki/icra dosyasınınki duymaz.

   Sil
 107. Emre Bey APS ile 2-3 gün içinde ulaşır demişsiniz cevabını için teşekkürler. Peki icra dairesine gittiğimde APS ile göndermeyi onlar mı yönlendiriyor yoksa icra dairesinden ben evrakları alıp kendim mi APS ile gönderiyorum.Ayrıca ödemeyi 7 gün içinde yaptı diyelim evrak eline ulaşınca benim asıl amacım evi boşaltmasını sağlamak çünkü yine kira ödemesini yapmayacak atlattım diyerek bunun için ödeme yapsa bile nasıl evimden çıkmasını sağlayabilirim ve bu kiracının sahip olduğu iş yerleri ve arazisi var icra takibi evrakı eline ulaştıktan sonra sahip olduklarını elinde çıkarıp başkasını devrederse ben ne hak talep edebilirim bu durumda kiramı nasıl tahsil edebilirim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra memuru takibi başlatırken soruyor.Takip kiraya dayalı ise borçlu yani kiracı 30 gün içinde ödeme yapabilir. Eğer 7 gün içinde icra takibine itiraz etmezse 30. günden sonra haciz talep etme hakkınız var. Ayrıca tahliyesi için icra mahkemesinde dava açmanız gerekiyor.

   Sil
 108. MERHABA ALİ BEY BENİMDE SORUNUM ABİLERİM TARAFINDAN ADIMA AÇILAN ŞAHİS ŞİRKETİ VARDI VE BU ŞİRKET ÜZERİNDEN BİR SÜRÜ İŞ TUTUP ÇALIŞTILAR TABİ BENİM VERMİŞ OLDUĞUM TAM VEKALET İLE FAKAT BENİM ŞİRKETLE HİÇ BİR BAĞLANTIM YOK SADECE İSİM BENİM VE BAŞKA BİR FİRMA TARAFNDAN ALMIŞ OLDUKLARI MALIN ÜCRETİNİ VERMEYİNCE BANA SENET ÜZERİNDEN İCRA ACILDI.. EVET MAL SAHİBİ HAKLI PARASINI İSTIYOR BİRSEY DİYEMEM FAKAT BORC BENIM BORCUM DEGIL MAHKEME YOLU İLE ASIL BORCLU KİSLERİNE AKTARMA VARMIDIR ÇÜN KÜ BENİ İCRAYA VERENLERİ BENDE TAIMIYORUM ONLARDA BENI TANIMIYOR ÇÜNKÜ BENİM ŞİRKETLE BİR BAĞIM YOK BUNA MAHKEME YOLU VAR MIDIR??

  YanıtlaSil
 109. ali bey aveaya fatura üzerinden telefon aldım ama ödeyemedim hattım kapandı vade bozuldu. yapılandırdılar imza falan atmadım ama telefonla konuştuk yapılandırma yaptılar onuda ödeyemedim. Şu anda icra dosyası mahkemede e devlet ten öğrendim sizce bunun süreci nasıl işler hapis cezası çıkarmı. mahkeme ne kadar sürer. nasıl bir yol izlemeyelim bir ışık tutarsanız çok sevinirim ali bey.

  YanıtlaSil
 110. Merhaba. Yabancı dil kursuna kaydolmuştum ve sonradan ödeyemeyecek duruma düştüğüm için kaydımı sildirmek istedim(Sözleşmede böyle bir madde var) 600tl de para yatırmıştım. hiç bir hizmet almadım. Kaydımı silmediler beni oyalayıp icraya verdiler. itiraz dilekçesi yazdım ama icra müdürlüğü pek umursamadı. nitekim şu an maşıma haciz koymuşlar. bu tür davalarda mahkemeye felan çıkılmıyormu? dava sonuçlanmadan icra yapılabiliyormu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer icra takibi senede dayalı ise sizin icra müdürlüğüne yapmış olduğunuz itirazın icra takibi üzerinden her hangi bir etkisi olmaz. İlamsız icra takibi söz konusu ise o zamanda 7 günlük itiraz süresinin kaçırılmaması gerekir.

   Sil
 111. Merhaba ögrenciyim yabancı dil kursuna kayıt yaptim sonra maddi durum yetersizliğinden bırakmak zorunda kaldım ama eğitim aldığım sürenin parasını ödedim bugün baktım bana dava açılmış icraya girecek hiç bir mal varlığım yok ne yapabilirim acaba tesekurler

  YanıtlaSil
 112. Merhabalar Ali bey, kiracıma icra takibi başlattım ve kargo takibinden bugün eline ulaştığını gördüm. Kendisi henüz beni aramadı. Sorum şudur diyelim ki 30 gün içinde ödedi ama ben bu kiracı yine ödemez diye evden çıkarmak istiyorum bunun için tekrar mı icra takibi başlatmam gerek yoksa direkt tahliye davası mı açmalıyım ve bir de ne kadar süre sonra icradan ikinci ihtarı çekerim bunu sormak istemiştim teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra takibine itiraz olmazsa 30. günde tahliye davası açacaksınız.

   Sil
  2. 30 günden sonra dava açacaksınız.

   Sil
 113. Selamun aleyküm abi benim bi sorum var şimdi evlendim annemden ayri annemin evinde oturmaktayim annemle kira kontratı yapmadım ,imzaladığı herhangi bır kayıt vesayre hicbirsey yok annem bana icra gönderebilir mi sigortalı çalışıyorum maasimdan kesinti olur mu evden çıkarabilir mi? Tesekkurler

  YanıtlaSil
 114. Hocam Şimdi benim TTnet'te 3.500 küsür borçum var bunlar beni 16.ci icra dairesine vermişler.Bu icra Takibi ne kadar sürer yani icraya gelmeleri ne kadar zaman alır ? ve İcra dairesinden Taksitlendirebiliyor muyuz ?

  YanıtlaSil
 115. SA sorum şöyle ali bey düğün için eşim ile ben bir yerden eşya aldım ve 18 bini ödedim geriye kalanı ödeyemedim için taksit istedim gerekirse faiz işleyin kalanına ödeyim dememe rağmen kabul edilmedi hepsini istediler sanırım beni mahkemeye verecekler mahkemede taksit istediğimi ama yapmadıklarını söylesem taksit işlemi kabul edilirmi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu husus mahkemeye konu edilmez. Olsa olsa hakkınızda icra takibi başlatırlar. Son durumunuzu e devletten araştırın. Yani hakkınızda dava olup olmadığını.

   Sil
 116. Merhaba Ali Bey
  Ben sağlık bakanlığına bağlı bir hastanede taşeron işçi-veri kayıt personeli- olarak 6 yıldır çalışmaktayım. Bizler 03.02.2016 tarihinde sendikamızın avukatı aracılığıyla sağlık bakanlığına ilave tediye davası açtık. E-devletten baktık 31.10.2016 tarihli icra dairesine biz alacaklı sağlık bakanlığı borçlu şeklinde dosya açılmış. Biz bu davayı kazanmış mı oluyoruz. Bundan sonraki süreç nasıl ilerleyecek acaba? Bu konuda dönüş yaparsanız çok mutlu olurum.
  İyi çalışmalar...

  YanıtlaSil
 117. Merhaba Ali Bey, Oncelikle Tesekkur ederiz Bilgi sahibi oldugunuz konularda bizleri aydinlattigimiz icin. Senet li borcum nedeni ile uzerimde olan tasinmaz uzerinde haciz dosyasi vardi ve ben senet odememi 1 yil oncesi yaptim senetimi almistim. Ancak su anda bahsi gecen senet yada bir evrak im yok elimde. Dosya da 1 yildir herhangi bir islem de olmuyor. Soz konusu dosyanin kapanmasi icin nasil bir islem yurutebilirim.

  YanıtlaSil
 118. Merhabalar, Finansbank banktan geçmiş dönemler dahil aidat ödemesi için tüketici hakemine başvurduk. 5 ay sonra banka arayıp kazandınız 350 tl dedi. Yalnız Yok size hediye chip verilmiş o olmuş bu olmuş diye size 130 tl vereceğiz diyor. Bugün son gününüz almazsanız kaybedersiniz diyorlar. Bana kazandığıma dair bilgi de gelmedi. Böyle birşey olabilir mi? bana değil heyete söyleyip son kararda çıkarmaları gerekmiyor mu? Almanız gereken budur diye sonuç çıkması lazım değil mi? Böyle bir süre de var mı?

  YanıtlaSil