9 Ağustos 2014 Cumartesi

Ev haczi kalktı mı? Ev icrası kalktı mı?

Borçluya icra dairesinden tebligat gelmiş. Panik için de beni arıyor. Ben ne yapacağım diyor. Büroya davet ediyorum. Öncelikli borçlu olup olmadığını borçlu ise borcunu ödeyip ödemediğini soruyorum. Ekonomik durumunun borcunu ödemeye yetmediğini anlıyorum. 
Borçlu borcunu icra tehdidine rağmen ödemez ise borçlunun malvarlığı haczedilir. Peki hangi malvarlığı? 

Öncelikle kolay paraya çevrilebilen malvarlığı haczedilebilir. Borçluya ait araba, çalışan borçlunun maaşı ve bankadaki hesabı tabi emekli maaşı hesabı ise haczedilemez. 

Borçlunun taşınmaz malvarlığından arsaları haczedilebilir, evi varsa haczedilebilir ancak haczedilen borçlunun hacze itiraza dair dava ile haczedilen evin haline münasip olup olmadığına bakılır. Bu şu demek, eğer borçlunun evi lüks bir ev ise örneğin yalı ya da villa bu evin satılmasına ile borçlunun hayatını idame ettirebileceği lüks olmayan bir apartman dairesi alınabiliyor ise yalı/villa satılır borçlu iki göz odası olan eve taşınır artan para icra borcun düşülür. 

Borçlunun başka malvarlığı yoksa evine hacze gidilebilir ancak haczedilebilecek eşyalar sınırlıdır. Bu yüzden resmiyette ev haczi tamamen kalkmamış ise de fiilen kalkmıştır. Borçlu veya ailesi için lüzumlu olan eşyadan birden fazla olması halinde ikinc eşya haczedilebilir. Örneği evde iki tane buzdolabı varsa ikincisi, iki tane bilgisayar varsa ikincisi gibi. Eskiden ev haczi borçluya tazyik amaçlı kullanılıyordu. Ortalama bir evdeki beşbin veya daha az değeri olan ikinci el eşyayı kimse almak istemez satmak isteseniz de bir o kadar masraf yapılması gerekmektedir. Artık haciz ve satış mümkün olmadığı için  borçluyu tayzik etmenin yolu kalmamış oluyor. 


Şahsi Cezasızlık Sebepleri Nelerdir? 
Hazırlık Soruşturması Nedir?
İnternette Porno İzlemek Suç mudur?

ve merak ettiğiniz pek çok konuya eski ve yeni site haritası bölümünden ulaşabilirsiniz. 77 yorum:

 1. Wodofon dan icra kağıdı geldi evime kullandığım hattı 2 yıl öncesinden kapattırnıştım posta kutusuna bırakmışlar kızlık soyadıma icra ev hanımıyım yeni evliyim neyapcamı bilmiyorum lütfenn yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kapatma evraklarını avukata gösterin. Takibi düşürsünler. Şayet kabul etmez ise şirkete ulaşırsınız. Ödeme için yine avukat ile görüşmeniz lazım.

   Sil
 2. Selam ali bey rahatsız ettim,dun ben işteyken haciz icin evime gelmisler kapıya not bırakmıslar3 gun lclnde tekrar gelecegiz,dlye,evimde temel esyalardan bir tane var,evliyim bu arada,esyaları almakla tehtid ediyor,alabilirmi hepsini ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @gokhan, adam yazmış işte daha neden soruyorsun ki? Okuduğunu mu anlamıyorsun yoksa?

   Sil
 3. İyi günler Ali Bey, 100 binin üzerinde banka borcum ve toplamda 87 bin TL karşılıksız çeklerim var, bende alacaklarımı tahsil edemedim ve iflas ettim. Hiçbirini ödeyecek durumum yok. İkamatgahım babamgilin evinde gözüküyor ama şuanda farklı şehirdeyim hiç kimseyle tahaddüt yapmadım. Farklı şehirde olmam kaçıp gitmiş gibi bir görüntü oluşturur mu ? böyle gözükürse bir yaptırımı olur mu ? benim yüzümden babamgile haciz gider mi ? şuanda çok mağdurum sorularımı cevaplarsanız çok memnun olurum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haciz öncelikle tebligat adresinde yapılır.

   Sil
 4. Orman bakanlığından ceza geldi eğer ödemezsem haciz geleceği yazıyor ödeyecek gücüm yok işim yok hiç bir şeyim yok ne yapabilirim

  YanıtlaSil
 5. Ali Bey merhaba ; kredi ödemelerimden dolayı avukatlık oldum.avukat ile uzlaşma yoluna gitmek istedim kabul etmedi.Maaş haczi koydurdu.Eve de hacize geleceklerini söylediler.Bu mümkün müdür?

  YanıtlaSil
 6. Slm ali bey turk sel borcumdan dolayi kayinvalidemle oturdugum eve bugün icra gondereceklerini bildirdiler bir sıkıntı olurmu acaba ayten

  YanıtlaSil
 7. İyi günler Ali Bey, size bir sorum olacak vaktiniz varsa. 4 ay kadar bizimle yaşamış, ikametini de bizim adrese aldırmış ve Aralık ayı ortası bizim evden ayrılmış bir arkadaşımız var. Kendisi ayrıldığından beri ikametgah adresini değiştirmedi ve her ay kredi çektiği bankadan ihtar kağıdı geliyor kredisini akasattığı için. Kendisyle konuştuğumda sadece bir iki gün geciktirdiğini, bankaların bunu sık yaptığını ve en kısa zamanda ikametgahını yeni adresine aldıracağını söylüyor. Kendisyle ilgili bir icra/haciz durumu olursa bizim başımız derde girer mi? İkametgah adresi olması sebebiyle bizim adrese haciz gelir mi?

  Canalp Ürgen

  YanıtlaSil
 8. Türkselden telefon aldım öduyemedim şimdi hacze gelcez diyorlar evimde 1 televizyon 1 buz dolabıvar haczederlermi ne yapmaliyim

  YanıtlaSil
 9. Merhabalar vodafone den haciz öncesi son uyarı kağıdı geldi telefon almıştı eşim fakat rahatsizliklarindan ve benim hastaneye gidip gelmemden dolayı ödeyemediği için geldi fakat daha taahhutu bitmedi 2600 dan 3750 ye çıkarmış ama daha önce bize herhangi bir tebligat ya da bir telefon gelmedi ayrıca vodafone yi aradığımız da bize avukatın numarasını falan da gelmedi biz bu borcu 3750 tl olarak mi ödemek zorundayız ve bununla ilgili bizlere yardımcı olurlar mi sonuçta herhangi bir tebligat telefon falan gelmedi benim eşime ve bana telefon acipta bizimle uzlaşma saglanmadi sonuçta bilgi verirseniz sevinirim iyi gunler

  YanıtlaSil
 10. Selam Ali bey. 2008 yılının başlarında 350 tl'lik borç için evime geldiler ve ben bekleyin parayı getiriyorum dediğim halde beklenmeden 55 ekran tv, 1 yıllık çamaşır makinamı ve buz dolabımı alıp gittiler.
  Aradan 8 yıl geçti ve bu gün 15. icra dairesinden bana aynı alacaklı tarafından yenileme emri geldi.10.000 tl lik bu yenileme emri karşısında ne yapabilirim.

  YanıtlaSil
 11. Merhaba bankaya total dosya masrafı ile 6350 tl borcum var,
  Avukatlık bürosundan bir bayan aradı ve şu saate kadar ödeme yapmaz iseniz haciz memurlarını evinize gönderiyorum diye bilgi verdi ,
  Bu dogrumudur yani eve haciz gelirmi
  Şuan da Antalya 15.icra dairesinde dava dosyam ve dava dosyamın açılış tarihi 05/05.2016 yazıyor

  YanıtlaSil
 12. Mereba borçlu bana 200 2 tane senedivardi ben onu evini haciz ettirdim kaç ayda satışa çıkar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin amını avradını sikeyim orspu cocugu marifet gibi gelmş yazmış bide

   Sil
 13. Verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkürler,emeğinize sağlık...bazı icra avukatları gerçekten de mesleklerine leke sürüyor.

  bundan 6 yıl önce bir kurum adına eşimin üstüne icra dosyası açılmış.o zamanlar bir kaç dosya kapattığım için onu da kapattığımı düşünüyordum.o zamandan bu zaman telefon,adres belli olduğu halde hiç bir şekilde irtibata geçilmedik.

  geçen gün bir avukat hanım arayıp dosyanın kendilerine aktarılıp ödeme yapacak mıyız diye sordu.bende o tarihlerde kapattığım dosyaları kontrol etmesini,ondan da haberim olsa kapatacağımı ve 1 hafta gibi bir süre istedim.o arada yaşanan bir aksaklıkla maaşımı geç aldığımdan dolayı kredi kartıma yaptığım ve akabinde borca yapacağım parama bloke kondu ve ödeme yapamadım.

  ilk konuşmamızda da bu avukat hanım,o mesleği kötü duruma düşüren icra avukatları gibi hemen tehdit etmeye,polis zoruyla eşya kaldıracağından falan bahsetmişti.bende ilk başta bu şekilde devam ederse eşimin üstüne hiç bir şey olmadığından ödemeyeceğimi belirttim...sonradan baktım ki yumuşuyor hadi ödeyim dedim ama aksilik oldu...

  6yıldır kenarda bekleyen dosyayı 15 gün daha bekletse ödeme yapacağım ama kendisi sürekli polis desteğiyle eşya kaldırmak gibi saçma sapan kelimeler kullanıyor.ben bu yaşıma kadar asgari ücretle çalıştığım halde en az 10 tane icra dosyası kapatmışımdır.bu şekilde terbiyesizce konuşan,tehdit eden birinin dosyasını da bekletiyorum çünkü dosya borcu olan kişinin üstüne maaş,ev,arsa falan hiç bir şey yok.evde her eşyadan 1 adet var...

  sormak istediğim ise bir süre sonra avukatlar aynı konuda yeni dosya açıyorlar.bunun bize ne gibi dezavantajları olabilir.2006 daki yasalarla 2016daki arasında ki yasalar arasında fark varsa bunu bize karşı kullanmak isteyebilir mi?isterse ne gibi şeylerle gelebilir.

  YanıtlaSil
 14. Dosyam faizleri ile birlikte 48,000.- Tl olan avukata 40.000.-Tl ödeme yaptım (evraklar ve sözleşme mevcuttur.)Ancak avukat ödemeyi icra dosyasına bildirmemiş tekrardan aynı rakamdan maaşıma icra koydurmuş. Hakkımı nasıl arayabilirim yaptığı yasal mı nereye şikayet edebilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şikayet ve sair yasal haklarınızı kullanmanız gerekiyor. Bu konu ile ilgili yasal ve yazılı destek almanız gerekiyor.

   Sil
 15. İyi gunler benim esimin telekom internete borcu var avukat arayip icra takibi basladi dedi eve gelip esyalarimi alabilirmi

  YanıtlaSil
 16. Merhaba Ali Bey 3 ay önce Avon'a olan borcum için icra takibi başlatılmıştır acil bize dönmeniz gerikiyor diye mesaj geldi avukattan geri döndüm süre verdi o süre içinde yatırdim borcumu 3 gün önce yine mesaj yoladi haciz kararı gerceklesti diye lütfen yardım edin bugün geliyorlar

  YanıtlaSil
 17. Merhana ali bey; eve hacize geline bilmesi icin borcun min. Belli bir tutarda olmasi gerekir mi

  YanıtlaSil
 18. Ali bey bisey sorucagim ben dayimlarda kaliyorum ama dayimin icra borcu varmis 15.000tl kadar eve geliceklermis icra benim esyalarimi alabilirmi?

  YanıtlaSil
 19. Merhaba ali bey ben esimin uzerine kredi cekmistim eşim calisiyordu ve sorunsuz oduyorduk ama şimdi hersey altust oldu ve esim rahatsizlandi calisamaz oldu onunla ilgenmek icin bende issiz kaldim odeyemedik ve halende bi sekilde onun bankaya olan borc yüzünden devamli tehtid icerikli aramalar ve mesajlar gelmekte yok cezaevine atariz yok icra gelir vs sorum ise şu esim ceza evine girermi cevap yazarsaniz evliligimizin zedelenmesini onleyecek bir yardimda bulunacaksiniz teşekkürler simdiden

  YanıtlaSil
 20. MERHABA BEN MEHMET

  ŞU AN ASKERİM GARANTİ BANKASINA 12000 TL KREDİ BORCUM VAR VE 5 AYDIR ÖDEYEMİYORUM. BUGÜN AİLEM ARADI EVE İCRA DAİRESİNDEN KİŞİLER GELMİŞ İCRA YAPMAK İÇİN EŞYALARI HACZ EDECEĞİZ DEMİŞLER ANNEM DE OĞLUM ASKER BEN BİRŞEY İMZALAMAM O GELSİN HALLETSİN DEMİŞLER VE BANA BİR BELGE BIRAKMIŞLAR BU DURUM DA NE YAPMAM GEREKİR EV EŞYALARI HACZ EDİLİR Mİ? YANITLARINIZI BEKLİYORUM İYİ ÇALIŞMALAR.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evde haciz mümkündür. Ancak haczedilebilecek eşyalar kısıtlıdır.

   Sil
  2. ALİ EMRE BEY;
   CEVAP VERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. EV EŞYASI OLARAK PARA EDECEK 1 ER ADET TELEVİZYON BUZDOLABI,ÇAMAŞIR MAKİNESİ VE 4 ADET KANEPE BULUNMAKTADIR. BUNLARIN DIŞINDA HALILARDAN BAŞKA BİRŞEY YOKTUR. BUNLARI ALMA HAKLARI VAR MI ACABA ? TEŞEKKÜRLER.

   Sil
  3. Zaruri olanla alınamıyor.

   Sil
 21. Merhaba Ben Ufuk,

  Banka borçlarımdan dolayı bugün biri aradı ve eve hacze gelmek için evde olup olmadığımı sordu. Bende yokum dedim. Ozaman çilingir ile gireriz eşyalırınızı alırız dedi. İcra memurunun böyle bir yetkisi varmı? Ve varsada şayet, eve girdiğinde tüm malları alamaz değilmi evde kimse olmadığı için kafasına göre iş yapamazlar? Yardımlarınızı rica ederim.

  Teşekkürler,

  YanıtlaSil
 22. mrb ali bey benim bufe dukkanim vardi iflas ettim elektirk borcumuda odeyemedim ve su an ailemle kaliyorum ailemin evinde benim adima hicbir esya yok birsey alabilermi.lutfen cevap vererek yardimci olursaniz cok sevinirim.

  YanıtlaSil
 23. Merhabalar Ali bey,bende kredi borcundan dolayı borcumu ödeyemeyenlerdenim,kredi borçlarında herhangi bir af durumu varmıdır.banka avukatı baskı yapıyor ödeyin,indirim yaparız vs.vs. çok bi borç değil ama ödeyecek durumda da değilim..tebligat ve maaş haczi kağıtları geleli çok oldu ama her hangi bir ödeme de yapmadım çünkü bankaya verirsem o parayı o ayı aç geçiririm,o nedenle konu ile alakalı bilgi verirseniz çok minnettar olurum.iyi günler dilerim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Banka veya avukatı ile anlaşma yapabilirsiniz. Taahhüt verip ödemezseniz hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Maaşınızın 1/4 ünden haciz yoluyla kesinti yapılabilir.

   Sil
 24. Merhaba ali bey öncelikle verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler içn teşekkür ederim kamu kuruluşun da eşimle birlikte calismak dayiz borçlu olduğum kiside 35 bin TL lik senet var ve eşim de kefil borçlu ben olmama rağmen eşim ile benim maasima haciz konulmuş ve kesinti yapılıyor asıl borçlu benim ve zaten bir şekilde de olsa benden ödeme alındığı için eşimden de kesilmesi dogrumudur ilginiz için teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem kefile hem de asile karşı aynı anda takip başlayabiliyor.

   Sil
 25. Meraba ali bey yardımınıza çok ihtiyacım var
  Ben adıma kredi ve kredi kartı var ödüyemiyorum ikahmetgahım bababım evinde haliyle adreste babamın evi gözüküyor tebliğat ve buna benzer kağıtlar geldi bende imzaladım aldım şimdide günde 20-30 sefer avukat arıyor haciz için ödeme imkanım sıfır şahıs firmam vardı battım benim yüzümden babamın evindeki eşyaya ve babama ait olan şeylere haciz yapabilirlermi adresim orası görünüyor ama artık o evde değilim ne yapmalıyım hiç bir bilgim yok haciz gelirsede babamın gururunu kırmalarından çok korkuyorum bnm yüzümden babama haciz yapabilirlermi yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 26. MERHABA EMRE BEY
  BENIM İŞ YERİM VAR. BURDAKİ İKİ SENELİK ÇALISANIM 3 SENE ÇALISTIM DİYE MAHKEMEYE VERDİ. SOYLEDİĞİ TARİHTE AYNI ADRESTE DEGİL BAŞKA ADRESTEYDİM.ÇALİŞTİĞİ SURECE SİGORTA YAPTIM.AMA 3 SAHİTLE AYNI ADRESTE OLMAMA RAGMEN HAKLI BULUNMUŞ DAVAYI TEYMİZE YOLLADIM . AVUKATIM İCRAYA PARA YATIRAM GERKTİĞİNDEN BAHSETMEDİ İCRADAN İPOTEKLİ EVİME İCRA KONDU BU DURUMDA İPOTEKLİ EVİN SATİŞİNİ YAPABİLİRLERMİ. BU ŞÜREÇ NE KADAR SÜRER TEYMİZ SONUCU KESİNLEŞMEDEN SATIŞ YAPILABİLİR Mİ TEŞEKÜRLER İŞ YERİMİ KAPTIRSAM DAVA NE YÖNDE İLERLER.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Temyiz satışa engel değildir. Temyizin ne kadar süreceği belli olmaz.

   Sil
 27. "...", IKAMET ADRESINIZE HACIZ KARARI CIKARTILMISTIR,11.10.2016 SAAT 16:45 DE HACZE KABIL MALLARINIZ KALDIRILACAKTIR. 02129451210
  Merhaba acil yardımcı olun ciddi olabilir mi ne yapmam gerek böyle bir sms aldım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evde haczedilebilecek eşyalar sınırlıdır. Lüks ve birden fazla olan eşyalar.

   Sil
 28. Ali emre bey merhaba ,senetle telefon aldım 3ay odeyebildim ,7aydir odeyemiyorum.2aydir ssk li düzenli bir işe girdim fakat avukat ile anlasamıyorum meblanin hepsini istiyor ailemi arayip tehdit etmişler hacize gelip evinizi bosalticaz çevrenize sizi rezil edeceğiz gibi söylemler de bulunmuşlar eve gelip haciz işlemi uygulanır ise evlatlıktan red durumum söz konusu .ilk olarak maaş haczi gelmesi gerekmez mi acaba .yoksa istediklerini yapabilirler üzerime çamaşır makinasi ve tv var başka birşey yok ailem ile yaşıyorum .teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnisiyatif alacaklı avukatında. Haciz aşamasında haczedilebilecek eşyalar sınırlı.

   Sil
 29. Ali bey iyi gunler simdi maasima haciz geldi ama avukat halen bebi ariyo ve esyalarima haciz geleceni soyluyo ne yapmaliyim yada icra gelirmi evime yardimci olun lutfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evde haciz yapılabilecek şeyler kanunen sınırlı.

   Sil
 30. merhaba ben üzerimde bankadan dolayı maaşımda haciz var ve bunu her ay kesiyor bunun haricinde bide türk telekom haciz göndercekmiş eve haciz yaninesyalarıma haciz koya bilir.i

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evde haciz konulabilecek şeyler sınırlı. İkinci bir maaş haczi halinde ikinci dosya kesinti yapabilmek için kendi sırasının gelmesine bekler.

   Sil
 31. İcra borcum var eve icra müdürü ve avukat gelmiş ben evde yokken evde 16 yaşındaki kızıma evdeki eşyaları yazıp imzalatmislar bu kanunsuzluk degilmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haciz işleminin usulüne uygun olup olmadığını bulunduğunuz şehirde bir avukata inceletin.

   Sil
 32. Merhaba Ali bey eşim bir arkadaşına kefil oldu evkurdan yapılan bir alışveriş ama arkadaşı hiç ödememiş bınıla 2dir eve kağıt geliyor napıcam bilmiyorum lütfen bana acil yardım edin bir yol gösterin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kefil borçtan sorumludur. Ödeme yaptı iseniz asıl borçluya karşı icra takibi başlatabilirsiniz. Bir avukat ile irtibata geçmeniz gerekiyor.

   Sil
 33. Meraba ali bey abim bizim evde bi ara misafir olarak kaliyordu kaymamkamliktan adresi bizim uzerimze suan baska Yrde oturuo ev kurdan hanimin uzerine icra geldi. İcra ihbarnamsi gldi yarn haciz yapacz dedilr kapiyi acmadiginz halde cilingirle kiricaz yazio sizce eve icra geldignde bisy yapabilrmi ne yapmam getekio

  YanıtlaSil
 34. Borç ödenmez ise haciz hakları var ancak evden alacaklı şeyler yukarıdaki yazıda belirttiğimiz gibi sınırlıdır. Haksız bir haciz halinde dava açmanız gerekiyor. Bununla ilgili olarak bulunduğunuz şehirdeki bir avukat ile irtibata geçmeniz gerekiyor.

  YanıtlaSil
 35. ali bey avukat bana sms atıyor eşyalarınızı götürecez diye ben emekliyim birde hiç imza atmadım nasıl götürür.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evden alınabilecek şeyler kısıtlı.

   Sil
 36. Merhaba benim 2 bankaya kredi borcum var ayrica operatörin faturalı borcum var avukatlar beni arıyor sürekli bende iş arıyorum çalışmak için şuan çalışmıyorum dün eve 7 gün içinde evinize gelip haciz işlemlerini baslaticaz evde yoksaniz çilingir ücreti dosyanızı eklenecek diye kağıt gelmiş ne yapmam gerekiyor bilmiyorum eve gelinirse ailemle aramda sorun büyür ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ev geldiklerinde alabilecekleri şeyler kısıtlı.

   Sil
 37. Çok değerli sayın Avukat Ali Emre Deşat, eşimin 2 bankaya borcu varmış. Kendi maaşımla aldığım ve faturası benim adıma kayıtlı olan tek bir bilgisayar ve televizyon icra sırasında hacz edilir mi? Maalesef kendisinin borçlarını ödeyecek durumda değilim. Banka avukatı, evinizdeki bütün eşyaları alırız diyor. Siz tek bilgisayar alınamaz demişsiniz, hacz edilmeye gelinirse tek bilgisayarı alırlar mı?

  YanıtlaSil
 38. Merhabalar, eşimin üstüne 2 farklı bankadan haciz kararı çıkmış. Banka avukatları arayıp bütün eşyalarınızı alırız diyor. Evimdeki bütün eşyaları kendi maaşımla aldım ve faturaları benim adıma kayıtlı. Özellikle bir sorum var Sayın Ali Emre bey. Tek bilgisayarları alamazlar demişsiniz ancak avukat beni her eşyayı almakla tehdit ediyor. Bilgisayarımı nasıl koruyabilirim? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 39. Tek olan eşyalar zorunlu oldukları için haczedilemez. Olur da haczedilirse o zaman hacze itiraz için dava açılması gerekir.

  YanıtlaSil
 40. Slm Ali bey benim borçlarım dam dolayı maaşımın 4/1 kesilmekte başka bir alacaklı da bana tebligatta bulundu evine haciz getirecez eve olmamanız durumunda çilingir vasıtasıyla kapı açılıp eşyanız haciz edilecektir yazı yor. Evimde oturma gurubu iki kanepe yatak takımı beyaz eşyalar tv ve on onbeş adet halı var. kap kacak ve bir çalışma masası var bunlar haciz edilir mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zorunlu şeyler dışındaki eşyalar haczedilir. Siz borcu düzenli ödedikten sonra avukat muhafaza gibi pahalı bir yöntemi tercih etmez.

   Sil
 41. Merhaba alibey benim vodafone 2.500 TL borcum vardı icra takibi başladı bende bu nu taksitlendirdim 200 TL ödeme için bazı aylar eksik ödeme yaptım fakat düzenli odedim ve 1600 TL borcum kaldı bu hafta son mektup diye birşey keldi hacic gelecek eve diye ne yapmalıyım teşekürler şimdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Paranızı ödeyeceksiniz. Ancak lehte durumları tespit edebilmesi için Dosyanızı bulunduğunuz şehirde bir avukata incelettirin.

   Sil
 42. merhaba alibey oncelikle tesekkur ediyorum verdiğiniz bilgiler için benim sorum 2011 yılında ticari kart aldım alırkende kefil verdim daha sonra kefilimin kefaletini çıkarttım fakat işlerim bozuldu yapılandırma yaptım beni arıyan bankacıya telefonda yaptım yapılandırmayı fakat onuda odeyemedim şimdi kefilime ihtarname gitmiş normalde kefaletini kaldırtmış oldugum kefile ihtarname gidermi ve ayrıca bana hukuki bi hak doğarmı teşekürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orada bir gariplik var. Dosyanızı bulunduğunuz şehirde bir avukata incelettirin.

   Sil
 43. Slm ali bey bir arkadaşım yanımda kalıyor. Ev kendi mülkün. Borcundan dolayı evime haciz geleceği söylenmiş. Ikametgah adresi olarak secimler dolayısıyla benim adrseim gozukiyor. Evimdeki eşyalarımi alabilirlerdi.bazilarinin faturaları var kendi adına zaten bazılarının yok. Bu duruma engel olmam için ne yapabilirim. Çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkametgah sorun teşkil eder. Ev eşyasının haczi sınırlıdır.Dosyayı bulunduğunuz şehirde bir avukata incelettirin.

   Sil
 44. merhaba ali bey: ailemle kalıyorum maddi durumlarımız çok kötü askerlikten aldığım 4 bucuk yıl denetim serbestlik cezası aldım bu yüzden çalışmamı ve borçlarımı ödememe büyük bi engel oluyor aileme destek olamıyorum ailemde bana destek olamıyor babamın emekli maaşının yarısı bankaya kesiliyor ve geçim sıkıntısı çekiyoruz ailemiz dağılmak üzere icralık sıkıntılarım borcum çoğaldı denetim yüzünden eve avukat gelip eşyalarımızı yazdı aileme bişey olucak die çok endişeleniyorum ve bu konuda ne yapmam gerektiğini bana yardımcı olabilir misiniz sizden rica ediyorum?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beklemekten başka yapacak birşey yok.

   Sil
 45. Merhabalar. Ilamsiz ödeme emri gönderilmiş. Yani ortada açılmış bir dosya dava yok. Avukat 600tl dosya masrafı istiyor. Bu kervan nasıl dönüyor? Ikincisi banka ve turkcel gibi firmalar borçlu borcunu ödemez ise yıl sonunda devletten vergi olarak düşüyor diye birbyazi okudum. Fakat arkadaşımın 5 yıl sonra maaşa haciz işlemi yapıldı. Bu işte ki bit yenigini bulamazsam uyuyamam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra dosyalarını bulunduğunuz şehirdeki bir avukata incelettirin. Evrakları görmek lazım gelir.

   Sil
 46. Babam 6 yıl önce vefat etti babamın bir avm den borç var diyerek arıyorlar sürekli mesaj atıyorlar ancak her hangi bir tebligat falan gelmedi elimize aylardır şu tarihte hacize geleceğiz diyerek mesaj atıyorlar ancak hiçbir dedikleri tarihte gelmediler şimdi ise 5 6 aya bir arıyorlar aynı şeyleri tekrarlıyorlar borç o kadar fazla değil ama durum ödemeye müsait değil birde tam güvenemiyorum bi avukatın dediği tarihlerde gelmemesin sebebi başka neler olabilir teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle hakkınızda icra takibi olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor. Hakkınızdaki icra dosyasını bulunduğunuz şehirdeki bir avukata incelettirin.

   Sil
 47. Ali bey merhabalar, 2 ayrı bankadan 90 bin tl tutarında kredi çektim.Fakat ödeyemedim. Ailemin evinde ikamet etmekteyim. Henüz hakkımda bir icra takibi başlamadı lakin başladığı esnada, benim borcumdan dolayı eşyam olmamasına rağmen ailemle yaşadığım eve haciz gelirlerse, annemin kolunda ki bileziği ya da parmağında ki yüzüğü haczedebiliyolar mı ? diğer konu bir alacaklı vekil eşyaları yazıp giderse arkasından gelen diğer alacaklı vekil yazılan eşyayı kaldırabilir mi ? Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evde haczedilebilecek eşyalar okuduğunuz gibi sınırlı.Bu borçla bağlantılı anneniz keyif olmadıkça onun mallarına haciz söz konusu olmaz.

   Sil
 48. Merhabalar. 2 Ayrı bankadan yaklaşık 90 bin tl kredi çektim. Ödeyemedim. Anne ve Babamın evinde ikamet etmekteyim. Bilgisayar dışında evde benim adıma kayıtlı bir eşya yok. Evimizde lükse girecek ikinci eşyada yok.Hacze geldikleri taktirde anne ve ya babamın üzerinde bulunan altın gümüş vs. eşyaları haczdebilirler mi ? Haczedelerse ailem bununla ilgili istihkak davası açabilir mi ?

  YanıtlaSil
 49. Merhaba avcılarda benim evim adlı bir kurumdan yatak odası aldık. Taksitlerini ödedik. Sonra mağaza kapanmış.Taksit ödemesi yapmak istediğümizde bulamadık. İnterner sitelerine baktık. Avcılarda bir iş hanına tahsilat ofisi açmışlar.oraya da yaptık ödeme. Daha sonra ödeme yapmak istediğimizde buraya da ulaşamadık.Son iki taksit kalmıştı 800 tl yani.ödeme yeri bulamayınca 800 tl borcumuz kaldı. 6 ay sonra bizi bir hukuk bürosu aradı ve borcunuz 1700 tl dedi. Tabi kabul etmedik. 800 tl yi hemen ödeyebileceğimizi geri kalanı ödemeyeceğimizi söyledik. Karşı avukat çirkin bir üslupla hakaret etti.biz de savcılığa verdik.Şu an icra dosyası açık.hukuk bürosu sürekli yok şu saatte hacze gelicek yok bu saatte gelicez diye taciz ediyorlar. İcra emri henüz gelmedi. Fakat uyapa girdiğimizde bize ödeme çıkartıyor bunu anlayamadık. Lütfen yardımcı olurmusunuz? Şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra müdürlüğü dosyanızı bir avukata incelettirin. Kısmı ödeme borçtan mahsup edilir.

   Sil