8 Ağustos 2014 Cuma

Tutuklu veya Hükümlüye İcra Takibi

Avukatımız Ahmet bir icra takibi başlatmak için icra dairesinin yolunu tutar. Dosya icra müdürü tarafından UYAP'a kaydedilmesi için memura havale edilir. Memur borçlunun T.C. kimlik numarasını e-takipten çektiğinde ekranda borçlunun halen X Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu'nda olduğuna dair uyarı çıkar. Memur ne yapacağını bilmediği için kaydı bırakır ve dosyayı alıp müdürün yanına gider. Peki şimdi ne olacak?


2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu m.54'te " Tatiller ve Talikler" başlığı altında bu durum düzenlenmiştir. 


4 - TUTUKLULUK VE HÜKÜMLÜLÜK HALİNDE:
MADDE 54(Değişik madde: 18/02/1965 - 538/25 md.)

Mümessili olmıyan bir tutuklu veya hükümlü aleyhine takipte, mümessil tayini vesayet makamına ait olmadıkça, icra memuru bir mümessil tayin etmesi için kendisine münasip bir mühlet verir ve takibi bu sürenin bitmesine bırakır. Bu mühlet içinde temsilci tayin edip icra dairesine bildirmiyen tutuklu veya hükümlü hakkında takibe devam olunur.

Mal kaçırılması ihtimali olan hallerde bu mühlet içinde de haciz yapılabilir.


Alacaklı biraz beklemek zorunda kalacak. Bir yıl ve daha uzun süreli mahkumiyet halinde kişinin kısıtlanması ve kendisine bir vasi atanması gerekiyor. Bu kişilere vasi atandıktan sonra tebligat vasiye yapılacak. Ancak verilen süreye rağmen borçluya vasi atanmaması halinde icra takibi sürdürülür. 

Peki süre verilmeden icra takibine devam edilirse ne olur?
Ödeme emrinin iptali için dava açılabilir. Açılan davada İcra Mahkemesi kendiliğinden icra takibinin durdurulmasına karar verir. Esasen buradaki tebligat yok hükmünde sayılacaktır.  

Görüldüğü üzere hukuk aceleye gelmiyor. Bir şekilde icra müdürü veya kaydı yapan memur ikna edilip borçluya ödeme emri gönderilmiş olsa bile ilerleyen aşamalarda usulsüz yapılan tebligat yok hükmünde sayılacağı için borçlu aleyhine yapılan tüm işlemlerde haliyle geçersiz sayılacak. 

Soru görüş ve önerileriniz için iletişim kısmında bize ulaşabilirsiniz. 

Şahsi Cezasızlık Sebepleri Nelerdir? 
Hazırlık Soruşturması Nedir?
İnternette Porno İzlemek Suç mudur?

ve merak ettiğiniz pek çok konuya eski ve yeni site haritası bölümünden ulaşabilirsiniz. Bilgi paylaştıkça güzel. Cevabını bulamadığınız sorularınızı okuduğunuz yazının alt tarafındaki yorum bölüme yazı yazarak sorabilirsiniz veya iletişim bölümünden e-posta ile ulaşabilirsiniz.
8 yorum:

 1. 2008 açılan davam hala sonuçlanmadı ne yapmam gerekiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ceza veya hukuk davasına göre yapmanız gerekenler farklıdır.

   Sil
 2. Kaçak elektrik iddiasıyla icra konusu olmuş bir borç var ve borçlu olan kişinin hiçbir alakası yok ve bu kişi ceza evinde. Takip işlemleri nasıl işler ve cezaevinden nasıl itirazda bulunabilir bu kişi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra takibine cezaevi müdürlüğü aracılığıyla itiraz edebilir. Hakkında başka bir ceza davası açılmış ise tutumlu veya hükümlüyü araç ile duruşmaya götürürler ya da duruşma cezaevinde yapılabilir. Bulunduğunuz şehirde bir avukat ile irtibata geçin.

   Sil
 3. İcra dairesi nedir uyap nedir taraf rolu alacakli nedir benden habersiz icra davasi acilmis dosya durumu acik yaziyor acaba bunu nasil ogrenembilirm hükümlü kisiler de borclu yaziyor dosyada

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra dairesine gittiğinizde dosya hakkında detayları öğrenebilirsiniz. Daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz veya hakkınızı savunmak isterseniz bulunduğunuz şehirdeki bir avukat ile irtibata geçin.

   Sil
 4. 4 ay tutuklu kaldim tahliye olduktan sonra ihtiyac kredisi cektiyim bankanin musteri.hiz.ardaim beni bir hukuk burosuna yönlendirdi banka avukatta vermis avukat paranin birkismini yatir gerisini taksit yapalim diyor yoksa dosyayi acacam diyor sonra taksitte yapmam gibi konusmalar gecti ihtiyac kiredisinde tutukluluk yada hukumluluk hakinda bir madde yokmu haciz islemi baslarmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra takibi başlamadan önce banka avukatları son bir kez daha borçluları ararlar. Banka da avukatlara borcun bir an önce tahsil edilmesi için baskı yapmaktadır.

   Sil