3 Haziran 2015 Çarşamba

Rehinli Araçlar, Hacizli Araçlar, Yakalamalı Araçlar

Türkiye'de 19 milyonun üzerinde trafiğe kayıtlı araç bulunuyor. KDV ve ÖTV gibi mali yükümlülüklerden dolayı araç fiyatları diğer ülkelerdekinin 2-3 katı fiyata satışa sunuluyor. 


Hal böyle olunca araç satın almadaki finans sorunu banka ve finans kurumlarından çekilen kredilerde çözülmeye çalışıyor. Banka kredi taliplisinin sicilini bankaların ortak veritabanından sorguladıktan sonra kredi çıkıyor. Araç ruhsatına rehin ve satılamaz şerhi işleniyor.

Kredi ödemelerinde aksama yoksa son ödemeye müteakip araç sahibi rehnin kaldırılmasına ilişkin yazı ile aracın üzerindeki satılamaz şerhini kaldırıyor.  

Kredi ödemelerinde sıkıntı varsa tüm ödemelere rağmen ödeme gerçekleşmezse banka/finans kuruluşu araç sahibine ihtar gönderiyor ve buna müteakip icra işlemlerine başlıyor. 

Kredili araç üzerinde rehin olduğu için aracın yakalanması sonrası satışından elde edilecek para önce rehin alacaklısına ödeniyor. 

Aracın üzerinde rehin yoksa ve araca herhangi bir borçtan dolayı haciz konulmuşsa araç üzerindeki diğer hacizlere bakılıyor. 

Bir araç üzerine birden fazla haciz veya yakalama konabilir  mi? Bu teorik olarak mümkündür ancak aracın satışından elde edilecek gelir ile borç miktarı kıyaslandığında genellikle aracın satışından elde edilecek gelir düşük kaldığından hacizde alt sıralarda olan alacaklılar araç satışını istemezler. Kaldı ki yakalama için yerine göre değişiklik göstermekle beraber icra müdürlükleri araç başına 1.000.TL'den daha fazla avans talep ediyor. 

Geçenlerde uzun zaman önce yakalama talep etmiş olduğum bir araç için birisi beni telefon ile arayarak yakalamalı aracın yerini ihbar etti. Bu kişiden almış olduğun yardım neticesinde aylardır bulunamayan araç bir çırpıda yeddi emine götürüldü. Fiili haciz ve kıymet takdiri işlemine müteakip satış işlemlerine başlayacağız. 

Bir araç üzerine sırf haciz konulması borçluyu caydırmıyor. Araç yakalanıp yeddi emine çekildiğinde borçlu, alacaklı veya vekili ile irtibatı geçip borcunu ödeme yolunu tercih edebiliyor. Eğer ödeme kabiliyeti yoksa araç satılıyor.  


İcra ve İflas Kanunu Yönetmeliği Ekleri 


Diğer yazılarımız sağ alt taraftaki içindekiler kısmını tıklayınız.

ve merak ettiğiniz pek çok konuya eski ve yeni site haritası bölümünden ulaşabilirsiniz. Bilgi paylaştıkça güzel. Cevabını bulamadığınız sorularınızı okuduğunuz yazının alt tarafındaki yorum bölüme yazarak sorabilirsiniz veya iletişim bölümünden e-posta ile bize ulaşabilirsiniz.

165 yorum:

 1. Yakalama konulan aracin borcu taksitlendirilirmi, avukat tek seferde borcu kapatin diyo yardimci olmuyor odeme konusunda yapilabiliyorsa bunun icin ne yapmamiz lazim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Borcun taksitlendirilmesi avukatın inisiyatifindedir. Meslektaşım bir an önce dosyayı kapatıp hem kendi alacağını tahsil etmek istemektedir hem de müvekkiline karşı sorumluluktan kurtulmak istemektedir. Taksitlendirme yapıp ödeme yapamazsanız taahhüdü ihlal etmiş olduğunuz için sıkıntı yaşayabilirsiniz.

   Sil
  2. Yapabiliyorsanız belirli bir ödeme yapın iyiniyetinizi gösterin. Avukat inisiyatif kullanacaktır.

   Sil
 2. Araca haciz koyalı 2 yıl oldu şimdi yakalama çıkarttım adresi veriyorum 155e aracı almıyolar bilgisi olan varsa sevinirim

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar,

  2013 yılında ruhsat sahibi kardeşim olacak şekilde 2008 model bir araç aldık.Geçtiğimiz 2016 Mart ayında satma kararı aldık.2013 yılından bugüne kadar olan süreçte aracın yıllık vergilerinden 2014 2.taksidi 2015 yılı 1.ve 2. taksidi 2016 1. taksidini satış oluncaya kadar ödememiştik.Satış yapmadan önce tüm vergi borçlarını ödedik.Ancak Vergi borçlarının dışında 2 çeşit borç daha çıktı.Araç üzerinde haciz olduğu(4.000 TL) ve taksitlendirilmiş borç(6552 sayısı tecil kaldırma ile ödendi.(3.750 TL).
  Sonuç olarak öğrenmek istedim söz konusu 2 adet borç aracın kendi borçları mıdır/Araç sahibi olan kardeşimin vergi borçlarından kaynaklı borçlar mıdır?
  Konuya ilginize teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 4. İcralık dosyalarım var bir arac gelecek ve üstüme olacak .. bu araca el konulur mu acil yardım lütfen trsekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Borcun ödenmemesi halinde haciz gerçekleşir.

   Sil
 5. merhabalar ali emre bey. kardeşimin aracına alacaklı olan banka haciz koydurmuş ve gelip evinin önünden almışlar. yaklaşık 2 ay oldu. bankanın avukatı satışına ilişkin bana vekalet verin icradan satılırsa ucuza gider dışarda satarsak daha iyi satarız dedi. ama arac bir türlü satılmadı. şu an biz borçlarımızı kapatıp aracı geri çekmek istedik fakat icraa dairesi kıymet takdiri yapmış bu yüzden sadece icra yoluyla satılabilir deniyor. doğruluk payı nedir veyahutta nasıl bir yol izlenmelidir... teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra dosyasına borcun tümümü yatırırsanız satış düşer.

   Sil
 6. Merhaba, bir borcumdan dolayı maaşımın 1.4 ü icra kesintisinde düzenli ödeniyor. bugün ogrendimki benim üstüme olan aracımda da haciz var. aracımı icra elimden alabilirmi? hangi durumda aracıma el koyabilirler?

  YanıtlaSil
 7. Merhaba ali Aydın bey ben Nakliyatçı lıkır yapmak için şirketle kendi aramızda sözleşme yaparak araç kiraladık bir yıldır vergi mükellefi yim nakliye faturası kendi adıma fakat şirketin bankaya çek borcundan dolayı bütün araçlarına haciz ve yakalama kararı alınmıştır ben bu karardan habersiz nakliye yaparken yüküyle birlikte araç jandarma tarafından yediEmine teslim edildi söz konusu yakalama mahkemece iptal edilen çeklere istinaden yapıldı kiralama yaptığım araç elimden alındığı için beş yıllık kira sözleşmem nedeniyle matur durumdayım mağduriyetimin çözümü için yardımlarınızı bekliyorum vereceğiniz cevap için teşekkürler saygılar. ..

  YanıtlaSil
 8. İyi günler benim bir sorum olacaktı
  Ben 3 bin liraya bir tanıdıktan araba aldım ancak araba alırken vekalet veya aldigima dair hicbirsey belirtmedim.Arabaya 2 sene bindim , sonra e devletten baktigimda araca 2015'in 6 ayinda yakalama emri cıkmıs sahibininin sgk ya borcu varmis adam odemeyince araba haciz konulmus. Araci ustume alamiyorum . 1) sahibininin baska bir mulk uzerine hacizi kaydirma sansi varmi? 2) 1 sene sonra yakalama emri düsermi. 3) Bu durumd ne yapmam lazım TESEKKURLER

  YanıtlaSil

 9. İyi günler benim bir sorum olacaktı
  Ben 3 bin liraya bir tanıdıktan araba aldım ancak araba alırken vekalet veya aldigima dair hicbirsey belirtmedim.Arabaya 2 sene bindim , sonra e devletten baktigimda araca 2015'in 6 ayinda yakalama emri cıkmıs sahibininin sgk ya borcu varmis adam odemeyince araba haciz konulmus.bu yuzden araci ustume alamiyorum 1) 1 sene sonra yakalama emri dusermi 2) baska bir mulk uzerine haciz kaydirilabilirmi tesekkurler

  YanıtlaSil
 10. Merhaba iyi günler benim aracımda mülkiyetli var bu mülkiyetli kişi aracı yakalatmaya kalkarsa ne kadar süre sonra sistemden yakalatma çıkar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haciz demek istediniz herhalde. Haciz koyarken yakalama da isteyebilir.

   Sil
 11. Merhaba aracimin uzerinde hak mahtumiyeti koyan bi kisi benim iznim olmadan veya yakalama olmadan el koyup kullanma haki varmi acaba arac benim ustume ve herseyinden ben sorumluyum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra dairesi yakalamalı aracı otoparka çektirir ve sattırır.

   Sil
  2. Ben galeeriden vadeli bir araba alfım biraaz ödeyemedim adam bana geit satalım ozaman dedi götürdüm adam satmadı ve şimdi ne senedimii nede noter satışı olan aracımı vermiyor ne yapmalıyım

   Sil
 12. Merhaba şimdi bizim araca haciz koyulmuş bu haciz yakalamalımı değilmi nasıl öğreniriz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bulunduğunuz ilçenin trafik şube müdürlüğüne giderek oradan sorabilirsiniz.

   Sil
 13. Merhaba,

  Senetli borcum için alaklı evim ve aracıma ihtiyatlı haciz işlemi başlatmış ama icra aşamasına geçmedi kendisi ile görüştüm 6 ay sonra aracımın haczi düşeceğini 1 yıl sonra evimin haczi düşeceğini belirtmiştir. doğrumudur. veya benim yapmam gereken birşey varmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrudur ancak siz yine e devlet şifresinden dosyanızın olup olmadığını kontrol edin.

   Sil
  2. ali bey merhaba, 6 ay 29 eylülde doluyor. benim gidip icra dairesine başvurmam gerekirmi yoksa otomatik olarak sistemden düşer mi
   teşekkürler.

   Sil
  3. Haciz kaldırılması ve sair işlemler için dilekçe vermek gerekir.

   Sil
 14. Mrb ali emre bey aracimda ihtiyati haciz var ama bu borcu ödemek için aracimi satmam gerekli noterden satis mumkunmu Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hacizli olarak aracı satış yapmanız mümkün ancak hacizli aracı kimse satın almak istemez.

   Sil
 15. Selamlar. Bir araç almayı düşünüyorum ancak aracın sahibi bu terör olayları nedeniyle açığa alınmış bir öğretmen. Ben aracı noterden üzerime satın alırsam daha sonra bir sıkıntı yaşar mıyım? Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Araç üzerinde tedbir bulunabilir. Noter satışını yapmadan parayı vermeyin.

   Sil
 16. Merhaba ali bey banka aracim kapımın önünden otoparka çekti ve borcun tamamını istiyor iyi niyeti gösterme amacıyla 2000tl yatirdim bu arada borç 26000tl bulunduğu otoparkta 1 hafta kalması için ödemeyi yaptım kalan 24000tl ödemeyi gerçekleştirdiğimiz de vade farkı dusuyormu nihayetinde 24 aylık vadeli borcu ödemiş oluyorum yoksa neyse onumu alıyorlar şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Borca faiz işler borç o rakamda kalmaz. Aynı zamanda borcun taksitlendirilmesi diye bir zorunluluk yoktur. Alacaklı bir an önce alacağına kavuşmak için uğraşır.

   Sil
 17. Merhaba.
  Ben mülkiyeti muhafaza kaydı ile aracımı sattım. Daha sonra alıcı taksitleri ödemedi. Nasıl bi yol izlemeliyim ? Araca alıcının baska alacaklıları haciz koyup koymadığını bilmiyorum. Böyle bi durum var ise de aracı yakalatırabiliyormuyum ? Yakalansa bile baska alacaklılar var ise ilk sıra ben mi olurum ? teşekkürler.

  YanıtlaSil
 18. Ali Bey merhabalar
  Aracımın üzerinde aynı dava dosya numaransında 3 tane haciz var mesela 2015/13031 dosya numarasından farklı tarihlerde 3 kez araçta haciz görünüyor bu ne anlama geliyor
  Teşekkürler iyi çalışmalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ihtiyati haciz numarası olabilir, haciz düşmüş ve yenileme söz konusu olmuş olabilir. Detaylar için bir avukat ile görüşün.

   Sil
 19. araca vergi dairesi yakalama koymus aracı 5 6 ay önce yakaladılar otoparka cektiler su an borcları yapılandıracagım,yapılandırdıktan sonra yakalama kalkar ve aracımı geri cıkarabilirmiyim

  YanıtlaSil
 20. Bu konuda inisiyatif vergi dairesi icra memurunda. Bir avukat ile irtibata geçin

  YanıtlaSil
 21. Merhaba Emre bey kredi borcumdan dolayı arabama haciz koydular eger arabamı alıp otoparka cekerlerse otopark ücretini benmi ödüycem simdiden tesekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra takibinden doğan tüm masraflar borçlu tarafından ödenir.

   Sil
 22. Benim aracimda yaklama var arac ortada yok mal kacirmadan bana dava acabilirmi simdiden tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba babam vefat etti araçlar var onun üzerine ve hacizler var bankalardan ancak ben bu borçları ödedim halen duruyor ama hacizler icra dairelerinden görünüyor sistemde aracın vize ve sigortası yok üzerimize alamazmışız hacizler kalkmadan vize ve sigorta için üzerimize almamız gerekiyomuş galiba. yakalama yok üzerinde sadece haciz var ne yapabiliriz

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  3. Aracın bulunamaması dava konusu değildir.

   Sil
  4. Babanızın vefatından sonra intikal işlemi ile araçların mirasçılara geçmesi gerekiyor. Süresi dolan hacizler düşer. Alacaklı avukatından hacizleri kaldırmasını isteyebilirsiniz veya süresi dolmuş ise hacizleri icra müdürlüğünden kaldırabilirsiniz.

   Sil
  5. Ali Bey merhaba, alacağımız olan bir kişinin aracına yakalama emri çıkarttık. Aracın yerini tespit edersek, Jandarmaya gidip aracı almalarını mı söylememiz gerekiyor; yoksa icra müdürlüğüne gidip, icra memuru ile mi aracın yanına gitmemi gerekiyor. Çok acil ve hayati bir durum. Şimdiden cevabınız için çok teşekkürler. saygılarımla.

   Sil
 23. aracım su anda otoparkta yaklaşık dört yıldır e devletten baktığımda farklı tarihlerde hacizler görünüyor ve bir tane yakalama var şimdi ise bana bir yazı geldi icra dairesinden otopark parasını ve kişi parasını yatırıp on beş gün içinde arabasınızı almazsanız araba satılacak diyor aracta 2010 senesinden yakalama var diğerlerinde yok arabayı alabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeddiemin değişikliği ile aracı alabilirsiniz ancak yeddiemin ücreti ödemeniz gerekiyor. Astarı yüzünden pahalı olabilir.

   Sil
 24. Yaklaşık 5000 tl civarında trafik cezam var ve geçenlerde vergi dairesinden borcunuzu yatirin diye evrak geldi. Borcu yatirmazsam arabaya haciz gelirmi , haciz gelirsede araç hemen satilirmi , aracimin degeri 9000 tl civarında , yani kısaca arac yakalanirsa bu borçtanda kurtulurmuyum?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Araca haciz konulur. Satılması için yakalanması lazım. Satış bedeli borcu kurtarmayabilir. Çünkü araç satılana kadar borca faiz işlemeye devam eder.

   Sil
 25. Meraba ali bey bir sorum olucakti bana dava acmislar rehinin paraya cevirme ve ben borcumu odeyim diyorum benden fazla para taleb ediyorlar aracimda rehinleri var icra dairesine yatirsam rehin kalkarmi simdiden tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra dairesine borcu ödediğinizde icra takibi sonuçlanır. Ancak rehni alacaklı kaldırır.

   Sil
 26. merhaba ali bey bişey sormak istiyorum şimdiden tesekkürler. alacaklı olduğumuz kişinin arabasına yakalama koyduk ama yaklasık arabanın üstunde 30 a yakın haciz var arabanın degeri 55 bin civarı bizim senet 40 bin arabayı yakalatıp araaba satılırsa parayı sıraylamı alırız yoksa ilk bizmi alırız ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk haciz koyandan başlarak sıra cetveli düzenlenir. Satıştan elde edilen para ile sıradan ödeme yapılır. Alt sıralarda iseniz satmak için masraf yapmayın.

   Sil
 27. Merhaba, motorsikletim üzerinde yaklaşık 6 yıldır 2 tane haciz var ve araç trafikten çekildi. Borcu ödeyemeyeceğim için aracı geri almak istemiyorum. Plakayı iptal edebilir miyim? Ya da nasıl edebilirim? Çünkü sürekli MTV borcu ödüyorum. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Araç satılana kadar öderseniz. Ödemezseniz vergi dairesi satış ister. Satıştan sonra yeni vergi borcu tahakkuk etmez.

   Sil
 28. Merhaba ali bey benim aracımı yakalayıp bağladılar bir bankaya olan borcundan dolayı yaklaşık 10 ay oldu aracımın değer tespiti yapıldı fakat banka avukatı satış istemedi ben aracımı nasıl alabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra dairesine müracaat edin. Aracı almak istediğinizi belirtin, yeddiemin ücreti ödeyerek aracınızı alabilirsiniz.

   Sil
 29. Mrb Ali By sorum şu aracım rehinli olarak yakalama emriyle otoparka çekildi daha önce tahahüdü ihlal ettiğim için araç açık arttırmayla satılacak yanlız araçta 3 haciz daha var bunlarda alacaklarını icra satışında talep edeceklermi yani aracın üstünde 3 haciz + vergi borcu bandrol var bunlar kapanmadan satış yapılabilir mi teşekkürler iyi çalışmalar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Satıştan elde edilen para sırasıyla dosyalara ve masraflara dağıtılır.

   Sil
 30. Yanıtlar
  1. Haczin kaldırılması için icra dosyalarına bir avukat vasıtasıyla müracaat edin.

   Sil
 31. merhabalar ..
  rehinli bir araç için ilamlı takip başlattım ve kesinleşti. Bu takip yolunda haciz yokmuş direkt kıymet takdiri mi istemeliyim yoksa aracın yakalnıp tespitini mi icra dairesinden istemeliyim ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Araç yakalandıktan sonra kıymet takdiri yapacak ve satış isteyeceksiniz meslektaşım.

   Sil
 32. Benim adima minibüs var ve borçlardan dolayi haciz li ve bir taksim var oda benim adima borcu yok muanesi sigortası var geçen satış yapacaktık minibüsün borcundan dolayi mal mahrumiyeti var dedi noter satış yapamadım trafik çevirmesinde aracı baglarlarmi bilgisi olan yardimci olabilirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Araçta yakalama var olup olmadığını trafikten öğrenebilirsiniz. Bulunduğunuz şehirdeki bir avukat ile irtibata geçin.

   Sil
 33. ALI BEY MERHABA
  ARACIMI SATTIM RUHSAT YENI SAHIBI ADINA CIKTI ALACAGIMA KARSI ARACA REHIN KOYDUM ILK SIRAYIM SAHIS BORCUNU ODEYEMEDI BU SIRADA PIYASADAKI ESNAF VE VERGI DAIRESI SAHSIN BORCUNA ISTINADEN HACIZ KOYMUS ONCELIK HAKKI VERGI DAIRESIMIDIR BENIMMI TESEKKUR EDERIM

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rehin alacaksınız önceliklidir.

   Sil
 34. merhaba aracım 2 aydır otoparka çektiler arcımda yakalama ve haciz var yakalamayı borcu taksitlendireceğim üzerindeki yakalmayı ve haczi kaldırabilirmiyim aracımı geri alabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alacaklı avukatı ile görüşüp borcu yapılandırmanız lazım. Görüşmeye gitmeden önce icra dosyasını bulunduğunuz şehirdeki bir avukata inceletin.

   Sil
 35. Ali emre bey merhabalar alacağımız 21.000 alacaklinin üç arabasına haciz işlemi başlattık ancak 8 aydır alamadık başka avukata basvurduk oda her araba için 1750 lira trafik baglatma ücreti veriliyormuş bu doğru mudur? Bide bu işlemi yaptirirsak ne kadar zamanda borcu tahsil ettirebiliriz tahminen sizce? Yoksa farklı yollar var mı alabilmek için şimdiden çok teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Araç için her icra dairesi farklı miktarda para talep eder. Araç yakalandıktan sonra borçlu borcu ödeyebileceği gibi aracı satmanızda gerekebilir.

   Sil
 36. Merhaba ali bey benim 2 bankaya borcum var ve aracımın üzerinde haciz var ben normal maasla calisan biriyim ve maasimdan bir miktar para kesiliyordu suanda 6 aydır işsizim aracıma yakalama çıkmışmıdır.birde benim birisinde 30 000 tl alacagım var icra yoluyla alıyorum bu alacacimi bu bankalara devretme gibi bir durumum olurmu olursa aracımdan ve maasımdan haciz kalkarmı tesekür ederim....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alacağınızı sizden alacaklılara devretme hakkınız var. Ancak onlar devir olacak diye bir kural yok. Bu işi organize etmesi için bir avukat ile irtibata geçmeniz gerekiyor.

   Sil
 37. Aracimizi 27000tl borctan dolayi yakalama emri cikarilmis ve bugun yakalandi borcun tamamini mi odememiz gerekiyo alabilmek icin taksitlendirme yapilir mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alacaklı avukatı ile irtibata geçmeniz gerekiyor.

   Sil
 38. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 39. Ali bey merhaba, aracım da leasing firmasından yakalama vardı, bugün borcu tamamen ödedim, aracı otoparktan almam gerekiyor bunun için gerekli prosedür ve çıkabilecek meblağlardan bilginiz var mı ? Araç 1 haftadır otoparkta...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Otopark ödemesi de yapmanız gerekiyor. Alacaklı avukatı malı almanız için icra dairesinden otoparka yazı gönderir.

   Sil
 40. Merhaba ali bey benimde aracımda 2 gün once istanbul icra dairesinden haciz konulmus ben 2 hafta once borcu yok kagidi almistim gaziantepte ikamet etmekteyim istanbuldan nasıl haciz konuluyor e devletten dosya numarasi falan yaziyor ama dosya ayrintisini bilmiyorum istanbul 7.icra dairesine ulasamadim bi turlu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. E devletten alacaklıyı, avukatına ve borç miktarına ulaşabilirsiniz. Zaten size tebligat gönderilir.

   Sil
 41. Adıma kayıtlı araç üzerinde vergi ve Tpc den dolayı hacizler var fakat aracı hurdaya ayırmak istiyorum. Ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
 42. Mrb ali bey arac teyzem adina idi oda vefat ettiginden mirascilarindan vekalet aldim trafikten tescilini mirascilarina yaptim fakat mirascilarin 1 inde haciz varmis suan hacizli gozukuyor miktari baya cok aceba haciz 1 yil sonra düsermi cunku daha once zaman asimindan durmus fakat arac uzerine gozuktugunden dosya yenilenmis aceba tekrardan zaman asimina ugrarmi suan e devletten hak mahrumiyeti var (h) hacizli yaziyor satis yapamadik

  YanıtlaSil
 43. merhaba; benim yıllar önce 2003 yılında var olan daha sonradan kapattığım bir şirketimde çalışan muhasebeci, benim adıma bir iş yapıyor ve kaşemi imzamı kullanıp gümrüğe borçlanıyor. aracımı satayım derken birde baktım ki aracımın üzerine icralık olmuş. meğer bu kişi borcu taksitlendirmiş ama daha ssonra kişi ölmüş. ve şimdi ben aracımı nasıl olurda bu durumdan kurtarabilirim. belki de sadece kaşemi kullandı yaptı bilmiyorum. imzam değil belkide onu da bilmiyorum. anlayamadığım 2003 yılından bu yana ben kaç tane araba aldım sattım. ev aldım sattım . nasıl olurda şimdi çıkıyor bu ortaya. o zamanlar neden bu yoktu. nasıl yapmalıyım. lütfen yardımcı olunuz. bu 6.000 küsür tl icradan bahsediyor. ama bunun daha önce bu kişinin taksitlerinden biri mi yoksa tamamı mı onu da bilmiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Borçlu göründüğünüz dosyası bulunduğunuz şehirdeki bir avukata incelettirin.

   Sil
 44. Ruhsat baskasının üzerine araç benim haciz var araçta o hacizleri ben nasıl görüp ne olduklarını öğrenebilirim??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin üzerinize olmayan araçtaki hak mahrumiyetlerini göremezsiniz.

   Sil
 45. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 46. Avukat bey biz bir araca haciz ve yakalama koyduk araç yakalandı bizden 24 saat sonra araca rehin koyulmuş aracı alacaga mahsuben biz ihalede aldık bu durumda bizden sonra konulan rehin nolur araç paylaşılırmı nasıl bir durum gelişir

  YanıtlaSil
 47. Selam aracın borçlarını odeyemedim icra gelip arabayı aldı ve sattı 2 ay geçti halen araba benim üstüme görünüyor ne yapmam lazim tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra dosyasını bir avukata incelettirin. Şatışın düşmüş olma ihtimali var.

   Sil
 48. Selamlar benim sorum şu şekilde. Senet borçlarımdan ötürü arabalarıma hacizli(h) ibaresi gözüküyor e-devlette . ben bu arabalarımla herhangi bir çevirmeye girdiğimde altımdan alınır mı arabalar . trafiğe çıkışta bir problem oluştururmu yani . şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yakalama yok ise almazlar. Dosyalarınızı bir avukata incelettirin belki hacizler düşmüş olabilir.

   Sil
 49. Merhaba askeri mahkeme tarafından bir davadan dolayı 10.000 tl hazine zararı cezası aldım.üzerime kayıtlı iç tane araç var.araçlara ince haciz daha sonra yakalama kondu.borcum su an 39.000 tl olmuş.defterdarlık muhakemat avukatlarına borcum 8-9 bin tlsini yatırayım geri kalanıda taksit taksit yatırayım yakalamayı kaldıralım haciz kalsın dedim kabul etmiyorlar borcun hepsi kapanacak ancak o vakit yakalama kalkar başka türlü kaldıramayız diyorlar ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yakalama kalkmaz. Araçlar görüldüğü yerde bağlanır. Borcun tümünü ödemeniz gerekiyor. Vatandaş işi olsaydı alacaklının inisiyatifinde oluyor. Devlet alacaklı ise inisiyatif söz konusu değildir.

   Sil
 50. Merhabalar, aracım 2ay kadar önce haciz yoluyla otoparka çekildi. 2.500tl lik bir senetim sebebiyle. Aracımın ederi normalde 8bin lira ancak, 3yil önce aynı araçla 6bin liralık bir trafik cezası yedim. Borçlu bulunduğum kisinin avukatı hiçbir uyarıda bulunmadan aracıma haciz koydurttugu gibi taksitlendirmeye de yanaşmadı aracım şu anda 2aydir otoparkta , aracı çıkarmak için ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Borç ödenmedikten sonra yeddieminden çıkmaz.

   Sil
 51. Merhaba ali bey benimde bir sorum olacakti size babamin adina ötv ödemeden bir araç aldim babam bir buçuk sene önce vefat etti ve araba miras olarak 8 hiseye ayrildi araba engelli raporuyla alindiği için 5 sene satilamiyor daha 2 senesi var dolmasina. Abimin borcu olduğu için araça haciz konduğunu öğrendim bu hiseli araca yakalama çikip satişi istene bilirmi birde abimin hisesini hacizli olduğu halde satin alabilirmiyim çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aracı hacizli olarak satın alabilirsiniz. Engelli raporuyla ile alınan araç ile ilgili olarak herhangi bir engel söz konusu değil.

   Sil
 52. Iyi aksamlar Ali bey aracim bankadan rehinli ama vergi dairesi araca haciz koydu bankaya odeme yapamdim icin araca yakalama cikardi banka ve arac 2.5 ay once otoparka cekildi ve bugun icin bana bankanin icra dairesinden tebligat geldi benim itiraz etmedigim taktirde ne kadar zaman sure sonra arac satisa cikar birde arac satildiktan sonra satis bedeli parasi bankaya olan borcumdanmi dusulur yoksa vergi dairesine olan borcumdanmi dusulur duyduguma gore oncelik devlet alacagini alir diye soylediler ilk haciz vergi dairesi aydinletirsaniz memnun olurum tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aracın bir anca önce satılmasında fayda var. Çünkü borca faiz işler. Devletin ve rehin alacaklısının önceliği vardır. Sonra diğer alacaklılar kanında belirtildiği şekilde sıraya girerler. Şayet araca bir değer biçilmiş ise yakında satış tarihi belli olur. Dosyayı her ihtimale karşı bulunduğunuz şehirdeki bir avukata incelettirin.

   Sil
 53. S.a ali emre bey alacakli oldugum kisinin aracina haciz koydurdum 1500tl yatirdim yakalama cikarttim iki aydir yakalanmiyo bn kendim yakalatsam bu arac kac gunde satilir parami alirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aracın yerini tespit edebilirseniz aracın bağlanma ihtimali var. Bunun dışında araç yakalandıktan sonra masraflar yattıktan sonra aracı satışa çıkarabilirsiniz.

   Sil
 54. Merabalar ali bey.borctan dolayi aracimda haciz(h) gozukuyo e devletten bakinca..aracim eski model ben bunu bu haliyle hacizle satamadigim icin garaja cekip parca parca seklinde saticam..ilerki zamanda borclu oldugum yer banka arabayi benden isteme durumu olur mu??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra takibine maruz kalırsınız. Araç yakalanamadığı ve haliyle satılamadığı için ayrıca kullanmadığınız aracın vergilerini ödemek zorunda kalırsınız. Hakkınızdaki icra takipleri yüzünden ayrıca bankalar nezdinde itibarınız kaybolabilir.

   Sil
 55. Merhaba Ali bey, Bankadan dolayı aracımın üzerinde haciz var ve aynı zamanda maaşımdan da aylık belirli miktar aynı bankanın borcuna kesiliyor. Bu banka maaş haczim varken aracıma yakalama koyabilir mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konulabilir. Dosyayı bulunduğunuz şehirdeki bir avukata incelettirin.

   Sil
 56. merhaba ali emre bey ben müşkiyeti muhafaIı bir araç sattım senet aldım senedin ödemesi ağustos 2018 ancak alıcı kişinin başka borçları olduğu için haciz koydurmuşlar bu kişiler aracı yakalatıp sattırabilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet. Bir avukat ile irtibata geçip icra takibi başlattırın.

   Sil
 57. Slm Ali bey benim arabamı bir borçdan dolayı avukat hacz işlemi ile otoparka kendisi götürüp teslim etti bu yapılan işlemde bir usulsüz haciz işlemi olduğunu düşünüyorum böyle bir şey olabilir mi araçta yakalama kararı yok

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra dosyasını bir avukata incelettirin.

   Sil
 58. Aracim vergi borlarindan yakalama cikmis ama ben bu borclari taksitlrndirdim oduyorum bu yakalamayi nasil kaldiririm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vergi dairesi ile görüşmesi için dosyanızı bulunduğunuz şehirde bir avukata incelettirin.

   Sil
 59. Ali Bey kolay gelsin
  Çekme belgeli bir aracim var ve geçenlerde hacizlik oldum maasimdan kesinti yapılıyor.
  Aracimada haciz geldiğini e devletten gördüm.
  Çekme belgeli arabaya haciz konulabilirmi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konulabilir ancak her ihtimale karşı dosyanızı bulunduğunuz şehirde bir avukata incelettirin.

   Sil
 60. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 61. Öncelikle merhaba,
  Benim sorunum şu,kayınpederim vefat etti 2007 yılında. Adına bir kamyonet var fakat öldüğünde bildirim yapılmamış. Bildirim yapıldı ve vergi dairesindeki borcunu ödedik.bu kamyonetin üstünde 5 tane haciz var. Kamyonet ortada yok nerde olduğunu bilmiyoruz. Trafik şubeye gittiğimizde arabayı üstümüze vermedi. Hacizler kalkmadan işlem olmaz dedi. Bu debeple vergisi de her yıl işlemeye devam ediyor. Arabada 4 mirasçı var. Benim de eşim bu mirasçılar arasında ve o da vefat etti. Bu borçlardan dolayı bana ait olan şeylere haciz gelebilir mi? Bu araba ile ilgili ne yapabiliriz? Çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 62. Bugün bir araba aldım Ali Bey noterde arabanın üstüne haciz çıktı ancak adam 8 ay önce hacizi odedigini söyledi yalniz dosyanın düşmediğini söyledi noter aradı ve gerçekten öyleymiş daha sonra haciz kalktı ve noter satışı gerçekleştirdi.her hangi bir sıkıntı olur mu? Birde diğer sorum üstüne haciz olan arabanın satışı gerçekleşir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra dosyasını bulunduğunuz şehirde bir avukata incelettirin.

   Sil
 63. bızım motor vardı bı hacız var uzerınde bırden fazla kaç senedır ama bı turlu bulamadılar motoru ve motor hurda oldu resmen bu motor uzerınde hacız var ama bunu hurdaya cıkarabılırmıyım vergı borcları odecek fazla durumumuz yok sıgortası bıtık muayenede bıtık hacız var bunu hurdaya cıkarabılırmıyız ?

  YanıtlaSil
 64. merhabalar banka borcundan dolayi aracimi haciz etti ancak araci satamadi ve bankaya olan borcum bitti simdi bana otoparktaki aractan vergi borcu geldi icraya gittim aracin cekildigi kagidi aldim kagitta yazilan otopark kapatilmis aracimda ortalikta yok trafik denetlemeyi aradim araciniz gayri resmi satilmistir yani yasal olmadan diyor ne yapabilirim simdiden tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dosyayı takip etmeniz gerekiyor. Bulunduğunuz şehirde bir avukat ile irtibata geçin.

   Sil
 65. Merhaba benim ustume 6 tane icra var bankalar tarafından yapilandirdim taksitlerini gününde oduyorum icralar duruyor benim sorum şu olacak ticari plaka araç almayı düşünüyorum taksitleri gününde ödediğim süre yakalamali haciz koyarlarmı şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Koyabilirler. Yapılandırmaları takip etmesi için bir avukat tutun kendinize.

   Sil
 66. Mrb ali bey rehinli arac kac gunde satilir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alacaklının ve satışı gerçekleştirecek icra müdürlüğünü hızına bağlı.

   Sil
 67. Merhabalar uzun zaman önce abim benim adıma bir motorsiklet satın aldı. vergilerini ödememiş ayrıca yeğenim 1 yıl önce motorla kaza yapmış, motoru emniyete çekmişler ben gidemediğimden çıkaramamışlar. Birkaç ay önce emniyetteki motoru haciz yoluyla satmışlar.
  Sorum şöyle abim borçlarını ödeyeceğim fakat motoru trafikten men ettirmeli miyim? yoksa kendiliğinden men olmuş mudur? daha sonra sıkıntılarla karşılaşmak istemiyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra dosyasından satışını kesinleşip kesinleşmediğini bir avukata incelettirin. Araç üzerinizden düşmüş olabilir.

   Sil
 68. Ali bey merhaba bir banka kefillikten dolayı arabama haciz koydu. Ben butun borcu odedim bankaya ama hala e devlette arabam hacizli gözüküyor. Haciz harcı diye bir şey varmış 2000 tl yatirman gerekiyor diyorlar boyle birşey varmi. Şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O harcın ismi tahsil harcı. Harç ödenince icra müdürü haczi kaldırır.

   Sil
 69. merhaba
  banka taşınır rehnin paraya cevirme yoluyla takipte ödeme emri ile icraya vermiş fakat ben kredilerimi ödüyorum ve bu icraya itiraz ettim fakat karar kesinleşmeden avukat yakalama emri cıkarttıp aracımı evimin önünden çektirdi.şimdi ben nasıl bir yol izlemeliyim??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Araç satış işlemlerini banka derhal yürütür.

   Sil
 70. ali bey kolay gelsin aracamiz 14 ay önce yakalandı yedi ekinde vodafone avukatı yakalama çıkardı ve aracın üzerinde eski tarihli 7 ader hadis daha var dun baktığımda yakalama koyan dosyada sadece haciz li yaşıyor yakalama kelimesini kaldırmışlar bu ne demektir aracı gidip alabilirmiyim aceba...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra dosyanı bir avukata incelettirin. Orada bir gariplik var.

   Sil
 71. Merhaba. garanti bankasına 18000 tl araç kredisi borcum ve 5000 tl ihtiyaç ve 12000 tl kredi kartı borcum vardı . Kredi kartı yapılandırması konusunda avukatla anlaştık 70000 tl yatırdım fakat 1 hafta sonra aracım yakalandı otoparka çekildi .ben sonradan 20000 tl daha yatırdım . Yani araç kredisinin fazlasını yatırdım .aracımı alabilir miyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir avukat vasıtası ile icra müdürüne dosya kapak hesabı yaptırın. Borcunuzun kalıp kalmadığını avukatınız size söyler.

   Sil
 72. Merhaba Ali bey:Eşimin vefat eden dedesinden dolayı bankaya borç varBu nedenle arabamıza hak magrubiyeti koymuşlar arabamı nasıl temize çıkartabilirim bir çozumu var mı bilgi verirseniz sevinirim tşk

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alacaklı ile anlaşılması gerekiyor.

   Sil
 73. Merhabalar, maaşımın 3/1 i icra nedeniyle kesilmektedir.bugun itibariyle avukat beni aradı ve borcun tamamını gün icinde ödememi yoksa haciz konulacağını soyledi. E devletten baktığımda araba hak mahrumiyeti var(hacizli)görünüyor.arabam trafikte yakalanır mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra dosyasında yakalama konmuş ise olabilir. Dosyanızı bir avukata incelettirin.

   Sil
 74. Merhaba ; işyerim haksız olarak beni işten çıkardığı ve tazminatımı ödemediği için işçi mahkemesine başvurdum. Buna karşılık karşı taraf işyerini zarara uğrattığımı ileri sürerek ceza davası açtı. Davayı ben kazandım fakat onlar temyize gitti. Temyize gideli üç yıl oldu fakat sonuçlanmadı. Bu arada karşı taraf müşteri faturalarıyla icra davası açmış bununla birlikte arabamın üzerine satılamaz konmuş. İcra davası temyiz sonucunu beklediğinden davayı karara bağlamadı. Fakat benim aracı satmam gerekiyor. Açtıkları icra davasın 8.000,00 TL. bu tutarı mahkemeye yatırarak dava sonuna kadar blokeli olmasını sağlasam araba üzerinde ki satılamazı kaldırabilirmiyim? yada başka bir yöntemi varmıdır. Şimdiden teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alacaklı ile yazılı olarak anlaşmanız gerekiyor. Aksi halde mahkeme tedbiri kaldırmaz.

   Sil
 75. 8 yillik otoparkta yakalanan arac yatiyor. sahibine ulsatim dosyasinin akibetini bilmiyor. vergileri odesem bana vekalet verip satis yapabilirmi bana

  YanıtlaSil
 76. Merhaba benim aracım haciz yoluyla satıldı icra borcum ve diğer işlemler tamamlandıktan sonra dosyaya yani bana kalan 1180 tl olduğu söylendi bende parayı alabilmek için dilekçe verdim ama herhangi bi yatan para yok yaklaşık bir yıl dolmak üzere bu işlemi yapalı bu para Hale'n duruyormudur duruyorsa alabilirmiyim bu arada şu anda üzerimde başka icralarda var aynı icra dairesinden bu icralar bu parayı almama engel olurlarmı? Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normalda artan paranın diğer dosyalara sıra cetveli düzenlendikten sonra gitmesi gerekir. Dosyalarınızı bulunduğunuz şehirdeki bir avukata incelettirin

   Sil
 77. Merhaba

  Aracima 02.05.2017 tarihinde yenileme haczi geldi . İlgili haczi 03.11.2017 tarihinde icra dairesinden borc odemeden dilekce ile kaldirmak mumkunmudur ? Boyle bir sey duydum dogrulugunu teyit ediyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dosyanızı bulunduğunuz şehirdeki bir avukata incelettirin. Sürelerin dolup dolmadığına bakılması gerekiyor.

   Sil
 78. Iyi kolay gelsin bi vere borcumdan dolayı aracima haciz konuldu merak ettiğim borcumu odeyene kadar araba kullanmak ama yakalama koyarlarsa kullanmayacağım yakalama koyma ne kadar sürede olur şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 79. Merhaba , senet aldigim bir musteri vardi bnde o seneti benim bir alacakliya verdim senet sahibi parasini odememis arkasinda benim cirom var ve arabama haciz koydular 4 bin tl olan senet suan 8 bin gorunuyo tebligatta ne yapabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alacaklı kimi yakalarsa ondan alır. Parası siz ödeyip sonradan sizden öncekilerden ve keşideciden talepte bulunabilirsiniz.

   Sil
 80. Mrb bizüm arabanın ustunde şer varmıs fakat şer dosyası yok hiç bir sekilde dosya numarası bulunmuyor ne yapmam gerekiyor tekirdagdan gözukuyo ser dosya arşivde bile bulunmadı yardım ltf arabayı satamıyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Araç trafik kayıtlarını bulunduğunuz şehirdeki bir avukata incelettirin. Normalde şerhler e devlette görülür.

   Sil
 81. Hacizli(H) Hak Mahrumiyeti olan aracın üstünde yakalamalı haciz var yakalamalı haciz bu hacizi kapatırsak. Diğer hak mahrumiyetli hacizler yakalamalı hacize döner mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her bir araç için ayrıca ayrı ayrı yakalama konulması gerekiyor.

   Sil
 82. Mrb Ali bey kolay gelsin benim aracımın üzerinde hak mahrumiyeti var iki yere borcum vardı haciz koyan yerin borcunu ödedim edevlette diğeri haciz koymamış galiba koysaydi edevlette görünmesi gerekmiyormuydu icra dairesinden odedigim borcu dusutturdugumde aracın satışını yapabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her iki icra dosyasını da bir avukata incelettirin. Haciz yoksa satış mümkün. Haciz olup olmadığını veya kaldırılıp kaldırılamayacağını icra dosyasında görebilirsiniz.

   Sil
 83. Aracım çekici tır para ödedim 80 binden fazla araç nevsehirliden almıştım haliyle araca da üç kere motor yaptırdım aldım alalı 90 bine yakın da para harcadım ve taksitlerin geçti yakalama koydu aracı yakalttim ve bana para veremeyeceni ve istersen senetlerimi vermem diyor tehdit ediyor yani 170000 bin param gidiyor ben nasıl bir yol izliyecehim yardım edin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsetmiş olduğunuz rakamlar az değil. Bir avukat ile irtibata geçin ve hakkınızı arayın. Buradan yapılabilecek bir şey yok

   Sil
 84. Merhaba; aracımı bir finans kurumu aracılığı kredili aldım kredide aksama olunca kurum avukatı ile aracı yeddi emine çektirdi fakat aracın borcunun ödenmesine ilişkin ödeme emri aracımın haczinden bir hafta sonra elime ulaştı ve borcu ödeyerek haczi durdurabileceğim yakalamayı kaldırabilceğimi bu ödeme emrinde okudum ve yedi günde mühlet konulmuş.Sorum şu bu yakalama işlemi ödeme emri bana ulaşmadan yapilabiliniyormu zira ödeme emrinde borcum 29000 TL iken 35000 TL talep ediliyor emir bana ulaşsaidi ben o parayı ödeyerek borcumu kapatacaktım ve haciz olmayacaktı şuan buna itiraz etme hakkım var mı nasıl bir yol izlemeliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İhtiyati haciz söz konusu olmuştur. Dosya masrafları ilave ediliyor. En yüklüsü avukatlık ücretidir. Dosyayı bulunduğunuz şehirdeki bir avukata incelettirin.

   Sil
 85. Ali abi merhaba yardımın ve cevabın için şimdiden teşekkürler, 1992 model bir aracım var 2009 da kaza yaptı pert oldu evin önünde hurda bir şekilde yaklaşık 8 yıldır, üzerinde 2011 den buyana iki tane haciz var biri senet borcundan diğeri de sigorta şirketinden, aracım trafikte görünüyor ve vergisi içliyor aracımı hurdaya çıkarmak isitoyurum ama üzerindeki icralardan dolayı olmuyor ne yapmam gerek arabamı yerini bildirip yakalatsammı trafikten düşürmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İcra dosyalarını bulunduğunuz şehirdeki bir avukata incelettirin. Hacizler düşmüş olabilir.

   Sil
 86. Mrb ali bey aracım çekme belgeli olup sonradan haciz konmuş üstünde 4 tane haciz var yakalanması yok ama bende bu şekil sattım ileride bir sıkıntı olurmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haciz işlemine karşı ruhsat sahibinin dava açması gerekiyor.

   Sil