27 Eylül 2016 Salı

STRATEJİ / Silahlı Kuvvetler / 12. BÖLÜM - HAVA DESTEĞİ

Yer birliklerine uçaklar ve helikopterler ile hava desteği verilir. Hava desteği istihbaratı birleşik harekat formasyonlarında görülür. 
Birleşik harekatlar, ordular grubu, ordu ve tugay seviyesinde gerçekleşen harekatlarda söz konusu olacaktır. Uçakların ve helikopterlerin saldırı birliklerine destek için entegre kullanılması 2. savaşında sonraki  çatışmalarda söz konusu olmuştur. 

Hava birlikleri, hava koruması, keşif ve yer desteğinde kullanılmaktadır. Özellikle sayısı yükselmekte olan helikopterlerin kullanılması düşman topraklarında hızlı ilerlemeyi sağlamaktadır. Helikopterler, lojistik, istihbarat, haberleşme içinde kullanılmaktadır.

Taktik hava istihbaratı modern savaşta anahtar rol oynamaktadır. 

Hava birlikleri;
- Ferdi operasyonlarda,
- Hızlı imha ve geniş manevralarda,
- Derin taktikse ve çevresel koşulladaki imha operasyonlarında,
- Beklenmeyen birliklerin seri olarak imha edilmesi görevlerine,
- Farklı hedefe yönlendirmelerde,

Taktiksel olarak destek sağlar. Hava ateş desteği, çatışma sahasındaki birliklerini durumlarında ve piyade birliklerinin ilerleme formasyonlarına ayak uydurmalarını sağlar. 

Ağır hava saldırısı nükleer olmayan hava saldırılarının ilk aşamasıdır. Hava saldırılarında menzilde ve mühimmatta artış yeni stratejilere imkan sağlamıştır. Ayrıca zafere ulaşma süreci ve düşmanın direnci daha çabuk kırılır hale gelmiştir. Küçük bir hava birliği düşman savunma birliklerinin etkisiz hale getirilmesinde, yeni geçiş koridorlarının oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca hava saldırılarının çoğunluğu düşman silah sistemleri ile komuta-kontrol merkezleri ve hava üstlerinin etkisizleştirilmesinde kullanılır. 

Hava saldırısının ilk saatlerinde, düşman birliklerinin doğrudan ateş desteği olan yer birlerileri ile, saldırı helikopterleri hedef alınır.  

Yoğunlaşmış topçu , saldırı helikopterleri ateşleri; operasyonel ve taktiksel füze atışları; düşmanı yeni koridorlar açmasını ve ileri hava savunmasını engeller. Birinci hedef hava alanları ve bunları koyuyan füze sistemleri, hava savunma sistemleri, özel amaçlı birlikler ile milis güçleridir. Yine mühimmat depoları ile komuta ve kontrol merkezleri de hedef oluşturur.

Operasyondaki öncelikli hedefler azaldıkça yer hedeflerini imha için görevlendirilen hava birlikleri hava desteği için görevlendirilir. Bu şekilde yer birlikleri desteklenmiş  olur. 

Organizasyon ve ekipman saldırı büyüklüğüne göre ayarlanır.  Hava birlikleri kontrol edilir. İleri bölgelerdeki uçuşlar kontrol ve denetleme altındadır. Yer ve hava birlikleri arasındaki koordinasyonda zorlukla vardır. Yine gece operasyonları ile ağır hava koşulları operasyonda zorluklar çıkarabilir. Gerek savaş öncesi gerekse savaş sonrası planlanmış operasyonlar söz konusudur. Önceden planlanmış dava destek görevleri vardır. Hava koridorları planlanır. Acil hava görevleri için birlikler hazır tutulur. 


Hava görevlerindeki birliklerinin birbirlerinden belirli bir mesafeden uzak uçmaları gerekir. Keşif ve hedefleme için hava desteği şarttır. Keşif görevleri 2 -8 saat arası sürer. Düşman hedefleri 500 km mesafede olabilir. 

İmha görevleri 1-2 saatlik operasyonlarla yapılır. 24 saatlik bekleme görevleri olabilir. Hava operasyonuna hazırlık kalkışa 3-5 dakikada hazır olmak gibi 1-2 saatte hazır olma gibi de olabilir. Operasyona hazırlık 1-2 saat sürebileceği gibi, 2-4 gün de sürebilir. 

Pilotun hedefi fark etmesi 3-6 saniye zaman alır ve 10 saniye içinde hedefe saldırıya geçmelidir. 

Her filoda her an uçuşa hazır nöbetçiler bulundurulmalıdır.

                                                                 13. BÖLÜM - SİSLEME

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder