6 Eylül 2016 Salı

YPG AL-BAB Üzerinden Menbiç'e Yönelerek Koridoru Birleştirme Çalışmasına Devam Ediyor


Fırat Kalkanı Operasyonu isimli dünkü yazımızda özetle Afrin doğusu ile Cerablus Batısı arasındaki hattın birleşmesi ile IŞID'ın Türkiye Sınırı ile bağlantısının koptuğunu ve YPG'nin Afrin ile Menbiç arasındaki bağlanma çabasının da başarısızlıkla sonuçlandığını belirtmiştik. 
Dün ve bugün yeni bir gelişme oldu. Yukarıdaki haritada sarı iğne ile gösterilen kısımda YPG Afrin Bölgesi'nde doğuya doğru açılarak, Wahshiyah and Umm Qurah isimli yerleşim birimlerini ele geçirdi. 

Bilindiği üzere Afrin ve Menbiç Kürt nüfusunun yoğun olarak yaşadığı bölgeler. Hal böyle olunca TSK'nın Suriye ve muhaliflerin desteği ile güneye açılma harekatında en çok zorlanacakları yerler de Menbiç ve El - Bab olacak.

TSK operasyonun ana hedeflerinin IŞID tehlikesini bertaraf etmek için Menbiç ve El-Bab'ı ele geçirmek olduğunu belirtmişti. Suriye kuzeyinin Türkiye Cumhuriyeti'ne tehdit oluşturan gruplardan tamamen temizlenmesi için bu harekatın güneyde Halep'e kadar genişletilmesi gerektiği kanaatindeyim. 

Ancak yaklaşık iki haftalık süreçte Suriye-Türkiye sınır hattındaki tampon bölgenin genişlemesinde birkaç günlük operasyonlarda güneye iniş hızında gözle görülür şekilde bir yavaşlama var.

Ele geçirilen yerlerde hem YPG ile hem IŞID tehlike oluşturduğu halde IŞID yanlıları çatışmaya girmektense kaçmayı tercih ediyorlar. 

YPG'nin Afrin doğusuna başlatmış olduğu harekat Al- Bab üzerinden doğu batı koridorunu birleştirerek Menbiç'e ulaşmayı amaçlıyor.

YPG kuzeyde Türkiye - Suriye sınırı boyunca gerçekleştiremediği bu hedefi güneyde dar bir hat boyunca yerleştirmek istiyor. Haritada da görüleceği üzere Türkiye sınırında güneye doğru ilerledikçe hem baş edilmesi gereken grup sayısı artacak hem de orduların en büyük problemlerinden biri olarak sayabileceğimiz ikmal sıkıntıları yaşanmaya başlanacak. 

Halep çevresindeki çatışmalardaki topraklar Suriye Ordusu, muhalifler ve YPG güçleri arasında neredeyse her gün el değiştiriyor. 

Türkiye Suriye Ordusu ile karşı karşıya gelmemek için Halep çevresine inemeyecek. Ancak kaybedecek birşeyi olmayan YPG ile muhalifler ve IŞID bu bölgede sert çatışmalar yaşayacaklar. 

Halep çevresindeki çatışmaları 2. Dünya Savaşı'da yaklaşık 900 gün Stalingrad kuşatmasındaki çatışmalarına benzetiyorum. Halep Suriye Devleti açısından da psikolojik bir öneme sahip. Halep, iç savaş öncesinde en büyük nüfusa sahip şehir idi. Hali hazırda da Halep'in; geri dönülmez şekilde Suriye Devleti'nin kontrolünden çıkması halinde; Rusya ve İran desteği ile iğne ile ayakta kalmaya çalışan hasta bir adam durumunda olan Suriye Devleti'nin tutunacak toprağı kalmayacak.

Akdeniz sahil şeridinden ve Lübnan sınırından içeriye doğru yaklaşık 100 km kadar içeri açılmış olan Suriye Devleti'nin düşmemesi için tutunacak başka dalı kalmadı. Suriye Devleti güney sınırlarında da bir taraftan IŞID diğer taraftan muhaliflerle çatışmaya devam ediyor. 

Sonuç olarak Halep'in düşmesi yani Suriye Devleti'nin eline geri dönülmez şekilde çıkması halinde Fırat Kalkanı Operasyonu'nun güneye ilerlemesi dışında başka çaresi kalmayacak. 

Hatay güneyinde yani Bayır Bucak bölgesinde Suriyeliler ile Türkmenler arasındaki çatışmalar Afrin-Cerablus arasındaki çatışmalara göre daha düşük yoğunlukta sürüyor. 

Hatay Güneyi Suriye Devleti kontrolünde kalmalıdır. Aksi halde gerek Afrin gerekse Halep güneyinin YPG kontrolüne geçmesi halinde YPG denize açılmış olacaktır. YPD'nin kontrolündeki hem Irak hem de Suriye bölgelerindeki petrolün dünyaya çok daha rahat açılması söz konusu olacaktır ki ekonomik olarak YPG'nin güçlenmesi Türkiye açısından çok daha tehlikeli durumlar oluşturacaktır. 

Benzer şekilde IŞID kontrolündeki petrolün de dünya piyasalarına Akdeniz üzerinde açılması için YPG'nin elinde ele geçirilmesi gereken iki bölge vardır. Ya Suriye ya da Hatay.

Her ne kadar IŞID'da ve YPG'de Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Hatay'ın işgali yönünde bir harekata doğrudan girişecek güç bulunmasa bile Suriye'li göçmenler arasında karışmış tehlikeli unsurların harekete geçmesi ile Hatay'ın karıştırılması çalışılması ya da terör odalarının öncelikle hedefi haline gelmesi durumu söz konusu olabilir. 

Hatay'ın Cumhuriyet Tarihi'nden kaynaklanan hassasiyetlerinin unutulması gerekliliği ve hatta Suriye Devleti'nin ele geçirilmemiş topraklardaki bütünlüğünün de korunması gerekir.

Fırat Kalkanı Operasyonu, Hatay'ın güneyinin ele geçirilmesini YPG açısından zorlaştırdı. YPG Afrin doğusu ile Cerablus batısını birleştirebilmiş olsaydı Akdeniz'e açılması için başka engel kalmayacaktı. 

Uzun vadede YPG ile henüz cephe savaşına girilmedi. Dolaylı olarak ABD himayesindeki YPG'ye yönelik askeri harekatlar Türkiye'yi siyaseten zora sokacaktır.

Sonuç olarak, Türkiye ne yapıp ne edip YPG'nin kontrolündeki Afrin ile Menbiç'in El - Bab üzerinden  birleştirilmesini engellemelidir. Halep kuzey doğusu ile El - Bab, YPG ve IŞID tehdidi tamamen ortadan kaldırılmadan Türk Ordusu tarafından kontrol altında tutulmalıdır. 

Saygılarımla

1 yorum:

  1. BİLGİLENDİRDİĞİN,AYDINLATTIĞIN İÇİN TEŞEKKÜRLER..

    YanıtlaSil