5 Eylül 2016 Pazartesi

Fırat Kalkanı Operasyonu

Terörle mücadele kapsamında başlatılan Fırat Kalkanı Operasyonu'nda bugün
IŞID ile Türkiye arasında bir nevi tampon bölge oluşmuş oldu. (4 Eylül 2016)


Bilindiği üzere genel strateji gereği bu bölge ne kadar derin olursa yani Suriye'nin içlerine doğru ilerlerse operasyon o kadar başarılı olacak. 

Her ne kadar Fırat Kalkanı Operasyonu'na, IŞID ile Türkiye arasında bir tampon bölge oluşturmak ve IŞID tehlikesini Türkiye sınırından uzak tutmak için başlanılmış ise de ilerleyen günlerde YPG güçleri ile Türk Ordusunun karşı karşıya gelmesi uzak bir ihtimal olarak görünmüyor. IŞID, birebir çatışmalara girmekten kaçınıyor ise de aynı stratejiyi YPG güçlerinin izleyeceğini düşünülmüyor. Kayıpların artacağından endişe ediliyor. 

İkinci bir soru ise Fırat Kalkanı Operasyonu kapsamında ele geçirilen alan gün itibariyle 500 km²'yi geçti. Günden güne artan miktardaki toprak parçasında Türk ordusunun ne kadar süre kalacağı sorusu sorulmaya başlandı. Süre uzadıkça riskler ve uluslararası kamuoyunun tepkisi artıyor. Şu an tepsi gösteren ülke sayısı bir elin parmaklarının geçmiyor ise de gün geçtikçe bu sayı artacak. 

Operasyon kapsamında Türk Ordusunun bir kaybı bulunuyor. Muhaliflerle Türkmenlerin kaybı basına yansımıyor. 

Operasyon Alanı genişledikçe Türk Piyadesi ya da Özel Kuvvetler geniş kapsamlı olarak Suriye derinlerine ilerleyecek mi? Aslında bu sonunu cevabı sonunun içinde. Operasyonun ilk günlerinde Özel Kuvvetlerin sınırı geçtiği haberini almıştık. Sınırı geçen net rakam ifade edilmemekle beraber ordunun temel gücü sayılan piyadelerin sınırı geçip geçmeyeceği bilinmiyor. Piyadenin girmediği toprak parçası tam anlamıyla ele geçirilmemiştir. 

Sınırdaki derinlik ortalama olarak 5-10 km arasında ise de bazı yerlerde derinlik 25 km'yi geçiyor. Hal böyle olunca derinlik arttıkça topçu desteği azalmaya başlayacak. Burada kesin çözüm topçu birliklerinin de sınırı geçmesi ancak bu karar harekatın başarısını arttırmakla birlikte operasyon kapsamında sınırı geçen asker sayısını da orantılı olarak arttıracağı için iç güvenlik ve özel harekata ilişkin operasyon alanın genişlemesine ve bu genişlemeyle beraber alanın kontrolünde kayıplara ve ihmallere sebebiyet verebilir. 

Fırat Kalkanı Operasyonu'na ilaveten iç güvenlik birliklerinin PKK'ya karşı gerçekleştirmiş oldukları operasyonlar son hızıyla devam ediyor. 

Bir taraftan FETÖ, diğer taraftan PKK ve son olarak sınır ötesi harekat gündemi yoğun bir yaz geçirmemize sebep oldu. 

Yeni adli yıl ile birlikte FETÖ operasyonları; Bölge Adliye Mahkemelerinin faaliyete geçmiş olması ve yetersiz personel sayısı başta biz avukatlar olmak üzere adliyeye işi düşenlerin işlerini zorlaştıracak. 

Tartışılacak konunun bitmediği ülkemizde, FETÖ-PKK-Fırat Kalkanı arasında sonbahar ve kışı geçiriyor olacağız. Ülkeyi zor günler bekliyor. 

Saygılarımla Hiç yorum yok:

Yorum Gönder